Viitorul Ianca a încheiat pe primul loc turul Ligii a IV-a

• Comunal Cazasu a câştigat derby-ul cu Voinţa Vişani • CS Făurei a realizat scorul etapei şi al campionatului • Stelian Nicoliţă este golgeterul rundei

Ultima etapă a turului Ligii a IV-a a programat o partidă derby la Tudor Vladimirescu între Comunal Cazasu şi Voinţa Vişani, iar jocul s-a ridicat la nivelul acestui statut. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 5 prin Pungă, însă cu un minut înainte de finalul primei reprize, Viorel Banciu a restabilit egalitatea. În partea a doua ambele formaţii au ratat ocazii importante, însă s-a marcat doar un singur gol, reuşita a fost semnată de Mihai Avramescu, în minutul 63, iar echipa gazdă şi-a adjudecat toate punctele. CS Făurei a realizat scorul etapei, 15-0, însă formaţia pregătită de Mihai Ciobanu a întâlnit o adversară în care majoritatea componenţilor sunt la nivelul junioratului. Lidera, Viitorul Ianca a dispus cu 4-0 de revelaţia turului, Pandurii Tudor Vladimirescu. Dunărea Tichileşti a condus-o cu 2-1 la pauză pe Voinţa Şuţeşti, însă în final echipa vizitatoare a întors rezultatul în favoarea ei impunându-se cu 6-2. Viitorul Însurăţei pentru care au marcat Tănase şi Viorel Gheorghe de două ori, a câştigat cu 3-1 pe terenul echipei Gloria Movila Miresii.

La finalul turului podiumul se prezintă astfel: 1 Viitorul Ianca 23 puncte, 2 CS Făurei 22 puncte, 3 Comunal Cazasu 21 puncte.

Liga a IV-a va continua cu încă şapte etape din retur, competiţia urmând a se întrerupe pe data de 9 decembrie, mai precis după runda a 16-a.