Viitorul Galbenu, singura echipă cu maximum de puncte în Liga a V-a

• Alexandru Popa a fost jucătorul meciului în disputa dintre Viitorul Cireşu şi Comagrim Dudeşti • Tricolorul Lanurile şi Voinţa Racoviţa au câştigat la “masa verde”

Cele mai interesante partide ale etapei a 6-a au fost cele din Seria a II-a. Lidera, Viitorul Galbenu, singura formaţie cu maxim de puncte după cinci etape, a jucat cu Voinţa Plopu, formaţie aflată pe locul al treilea. Oaspeţii au condus cu 1-0 din minutul 15 graţie reuşitei lui Jalbă, însă cu şase minute înainte de finalul primei reprize Băbătie a restabilit egalitatea. Băbătie a mai înscris de două ori pentru formaţia gazdă în repriza a doua, oaspeţii o singură dată prin Tudor, iar Viitorul Galbenu rămâne singura echipă din Liga a V-a cu maximum de puncte după şase runde.

Dacia Berteşti s-a impus cu 4-1 în faţa celor de la Voinţa Bărăganul. Un meci frumos, desfăşurat în limitele fair play-ului, a fost cel de la Cireşu dintre Viitorul Cireşu şi Comagrim Dudeşti. Echipa gazdă, cu Alexandru Popa într-o mare vervă de joc, a controlat ostilităţile în teren din primul şi până în ultimul minut al partidei. Viitorul Cireşu s-a impus cu 2-0, însă raportat la numărul ocaziilor de gol echipa gazdă ar fi trebuit să mai înscrie de trei - patru ori. După o acţiune personală în care a driblat doi adversari, Alexandru Popa a deschis scorul în minutul 18 şi a fost coautor la reuşita lui Laurenţiu Mocanu din minutul 25. Popa a pasat de câteva ori decisiv pentru colegii săi din avanposturi, dar Mihai Florea, Mocanu sau Lutoiu nu au reuşit să-l învingă pe portarul oaspeţilor. Tăndălache şi-a încercat şansa de la distanţă în repriza secundă, una în care portarul oaspeţilor a avut şansă, în două rânduri, la şuturile lui Alexandru Popa, mingea trecând razant cu vinclul porţii.

În Seria I, lidera, Tricolorul Lanurile a câştigat la “masa verde” partida cu  FC Tufeşti.

Cu 16 puncte, Tricolorul Lanurile se află pe primul loc în Seria I, locul al doilea este deţinut de Dinamic Unirea cu 13 puncte, iar al treilea de FC Urleasca - 12 puncte, cu menţiunea că echipa din Urleasca are două jocuri mai puţin disputate. Podiumul în Seria a II-a se prezintă astfel: 1 Viitorul Galbenu - 18 puncte, 2 Dacia Berteşti - 17 puncte, 3 Voinţa Găiseanca - 13 puncte.