Viitorul Cireşu, lider în Liga a V-a şi după etapa a 4-a

• duminică, echipa din Cireşu s-a impus cu 1-0 în partida cu AS Ulmu • Alexandru Popa a semnat cel de-al patrulea succes consecutiv al liderului Seriei a III-a

Singura echipă din Liga a V-a care şi-a păstrat fotoliul de lider şi după etapa a 4-a este Viitorul Cireşu, formaţie care activează în cea mai puternică serie a acestui eşalon fotbalistic, Seria a III-a. Echipa manageriată de Alexandru Popa şi Mihai Popa a avut o adversară incomodă în această rundă, AS Ulmu, însă nu înseamnă că Viitorul Cireşu nu şi-a creat o mulţime de ocazii de gol.

Liderul şi-a masat adversara în propria jumătate dar a avut noroc în minutul 22 când Sandu Bâtcă, de la Ulmu, a ratat impardonabil de la doar 2-3 metri. Au urmat patru cinci mari ocazii ale gazdelor şi o minge trimisă în bară de Alexandru Popa în minutul 42. După doar două minute, Alexandru Popa a primit mingea în careul advers, a trecut de un adversar şi, de la marginea careului mic a şutat în stânga portarului şi a deschis scorul. În repriza a doua, Viitorul Cireşu s-a jucat cu ocaziile. Fraţii Mihai şi Alexandru Popa au creat faze spectaculoase în careul advers însă cei de la AS Ulmu s-au apărat foarte bine şi au reuşit să nu mai primească gol. A fost un meci frumos, disputat în spiritul fair play-ului, lucru  confirmat şi de arbitrul de centru, Dragoş Mocanu, care a fluirat primul fault al partidei abia în minutul 16.

Viitorul Cireşu s-a impus la limită şi a bifat cel de-al patrulea succes din tot atâtea partide disputate în acest campionat.

În această etapă nu s-au înregistrat surprize ci doar partide în care s-au marcat foarte multe goluri.

Lideri în Liga a V-a sunt în Seria I Dinamic Unirea, în Seria a II-a Speranţa Măxineni, iar în Seria a III-a Viitorul Cireşu.