Viitorul Cireşu, campioană de toamnă în cea mai puternică serie din Liga a V-a

în ultima etapă din 2016, echipa din Cireşu a câştigat cu 3-0 derby-ul cu Viitorul Ianca • Mihai Popa a marcat un eurogol • FC Urleasca şi Tricolorul Lanurile au încheiat cu victorii sezonul de toamnă

Capul de afiş al ultimei etape din Liga a V-a din 2016 a fost meciul din Seria a III-a, Viitorul Cireşu – Viitorul 2 Ianca, un derby câştigat cu 3-0 de echipa coordonată de fraţii Popa. În formula Matei – Nenciu, Turcu, Florea, I. Dumitraşcu – D. Dumitraşcu, M. Popa, Mocanu, A. Popa – Corneliu Iconaru, C. Iconaru, Viitorul Cireşu a avut una dintre cele mai bune prestaţii din acest sezon, şi-a creat multe ocazii încă din debutul partidei, dar a deschis scorul abia în minutul 30 prin Laurenţiu Iconaru. La ultima fază a primei reprize echipa gazdă putea să se desprindă la 2-0, însă mingea şutată de Corneliu Iconaru a lovit transversala. La două minute de la reluare Mihai Popa a reuşit un eurogol şi Viitorul Cireşu era deja aproape de un succes important. Gazdele au continuat să atace şi au reuşit şi al treilea gol prin Corneliu Iconaru, iar partida era deja jucată. Ocazii rarisime de gol a ratat în această repriză Alexandru Popa, acesta a trimis de două ori mingea în bară, iar în alte două situaţii a fost blocat in extremis de portarul celor din Ianca. “Ne bucurăm că am reuşit să învingem pentru prima dată Viitorul 2 Ianca şi să încheiem 2016 pe primul loc. În această iarnă vom căuta să aducem câţiva jucători valoroşi pe posturile deficitare din echipă pentru ca atunci când se va relua campionatul să formăm o echipă competitivă pentru Liga a IV-a, eşalon în care ne dorim să promovăm la finalul acestui campionat”, a declarat Mihai Popa. La finalul sezonului competiţional 2016 lidere în celelalte două serii sunt FC Urleasca şi Tricolorul Lanurile.