Viitorul 2 Ianca a câştigat cu 4-1 derby-ul cu Avântul Mircea Vodă

În etapa a 10-a, fruntaşele seriei întâi au repetat înaintea derby-ului care va a vea loc la finalul acestei săptămâni. Tricolorul Lanurile nu a obţinut decât o remiză, 2-2, în deplasarea de la Spicul Râmnicelu, Sterescu şi Toboşaru au înscris pentru gazde, Chiriac şi Văsii pentru lidera seriei. Dunărea Tichileşti a câştigat la limită, 2-1, partida disputată pe teren propriu cu Dacia Berteşti, Tudor şi Sfârtoc fiind cei care au semnat golurile victoriei gazdelor. Sâmbătă, de la ora 15.00, Tricolorul Lanurile va juca pe teren propriu în compania echipei de pe locul secund, Dunărea Tichileşti. În seria a doua, Viitorul 2 Ianca s-a impus la scor, 4-1, în derby-ul de pe "Ştefan Vrăbioru", cu Avântul Mircea Vodă. A. Ciucaşu, Bratosin de două ori şi Bosoi au marcat gazde, Moşescu a înscris golul de onoare al oaspeţilor. Un meci interesant a fost şi cel dintre Dinamo Salcia Tudor şi Viitorul Cireşu. Oaspeţii au deschis scorul prin Turcu, în minutul 7, iar până la pauză tabela nu s-a mai modificat. Dinamo a controlat ostilităţile în partea a doua, însă golul egalizator a venit abia în minutul 73, când Munteanu a trimis mingea, cu capul, în vinclul porţii oaspeilor. Partida se îndrepta spre un rezultat de egalitate, însă pe final, apărarea gazdelor a gafat, iar Florea a marcat golul victoriei pentru formaţia din Cireşu. FC Urleasca a pierdut surprinzător, 1-5, pe teren propriu partida cu AS Jirlău. Gazdele au înscris în minutul 4, prin Spătaru, însă în repriza a doua AS Jirlău a marcat de cinci ori prin V. Cloşcă, Rusu, Bulancea, Şt. Cloşcă, Belmega.
În seria întâi, pe primul loc se află Tricolorul Lanurile cu 28 de puncte, locul al doilea este deţinut de Dunărea Tichileşti 26 puncte, iar al treilea de Siretul Vădeni 25 puncte. În seria a doua podiumul este ocupat în ordine de: 1 Viitorul 2 Ianca 28 puncte, 2 Viitorul Cireşu 25 puncte, 3 Vulturul Horia 22 puncte.