Formaţia brăileană a jucat la o poartă cu adversara sa, însă a câştigat, conform regulii din acest campionat, pe finalul partidei. În minutul 86 Laurenţiu Ivan a marcat din pasa lui Costel Roşu şi Dacia Unirea rămâne pe primul loc în seria întâi a Ligii a II-a. Jucătorul meciului a fost Sorin Frunză, autorul primului gol al gazdelor.
Dacia Unirea şi-a dominat adversara cap-coadă în prima repriză, însă după primele 45 de minute scorul a fost egal, 1-1. Brăilenii au ratat deschiderea scorului chiar în secunda 40 a primei reprize, Necoară a centrat perfect în faţa porţii, Onofraş a reluat mingea, cu capul, la colţul scurt însă Cîmpianu a închis bine unghiul şi a înlăturat pericolul. Presiunea la poarta Ceahlăului a crescut, astfel că în minutul 12 gazdele au deschis scorul prin Sorin Frunză, care a transformat impecabil o lovitură liberă. Era 1-0 pentru Dacia Unirea, iar cei peste 500 de spectatori din tribune începeau să spere într-o victorie la scor. Numai că bucuria suporterilor a ţinut doar şase minute, pentru că Mitrea i-a făcut cadou mingea lui Căruţă, iar jucătorul oaspeţilor a restabilit egalitatea, 1-1, în minutul 18. Până la pauză brăilenii au mai irosit câteva situaţii de a reveni în avantaj. Onofraş (min. 27) i-a pasat lui Muscă, însă atacantul a trimis mingea peste transversală, iar trei minute mai târziu, Puşcaşu a şutat de două ori, din poziţie centrală, în fundaşul central Ichim. În minutul 34, Ivan a trimis un trasor de la 30 de metri, iar mingea deviată de Popadiuc a ieşit în corner.
Repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, brăilenii au atacat cu toate liniile, nemţenii s-au apărat pe trei rânduri. La nouă minute de la reluare, Frunză a şutat înşelător, dar portarul Ceahlăului a fost la post, iar în minutul 56 Olenic a trimis mingea pe lângă ţintă. Oaspeţii au beneficiat şi în această repriză de un cadou în minutul 63, când Ghiocel a gafat ca un începător la marginea propriului careu, însă Lupei s-a grăbit şi a trimis mingea pe lângă poartă. Pânzaru i-a trimis în teren pe Roşu, Istrate şi Iosofache, iar ocaziile la poarta oaspeţilor s-au înmulţit. În minutul 64, Roşu şi Frunză au şutat pe rând, însă de fiecare dată mingea a fost blocată de adversarii lor, la fel s-a întâmplat şi în minutul 71 la şuturile lui Muscă şi Olenic. Golul care plutea în aer a venit cu patru minute înainte de finalul partidei, când Costel Roşu a centrat pe colţul lung, iar Ivan a trimis mingea, de la patru metri, în plasa porţii apărate de Cîmpianu. Dacia Unirea a reuşit să-şi adauge alte trei puncte în cont şi astfel să se menţină pe prima poziţie în seria întâi.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Olenic ( min. 80: Istrate) - Onofraş, Frunză, Puşcaşu (min. 57: Roşu), Necoară (min. 66: Iosofache) - Muscă.
Antrenor: Alin Pânzaru
Ceahlăul: Cîmpianu - Călin, Ichim, Cazan, Margină (min. 78: Masella) - Iovu (min. 58: Drăghiceanu), Tăbăcariu, Stana, Popadiuc - Căruţă, Lupei.
Antrenor: Mihai Ionescu