Victorii pe linie pentru baschetbaliştii de la Cuza Sport la U18

• brăilenii au câştigat cu 79-68 partida cu CSS Unirea Iaşi şi au bifat al doilea succes din acest campionat

Echipa brăileană de baschet Cuza Sport a bifat cel de-al doilea succes în noua ediţie de campionat la baschet masculin, U18. Formaţia antrenată de Mircea Totolici s-a impus cu 79-68 în faţa ieşenilor de la CSS Unirea, după un meci echilibrat, spectaculos chiar pe final. Primul sfert a fost unul în care fiecare combatantă a avut avantaj, iar brăilenii au reuşit să egaleze pe finalulu lui, 17-17,  graţie unui coş de 3 puncte realizat de Koler. Sfertul al doilea a fost dominat cap coadă de formaţia gazdă, Grozea a marcat 10 puncte, iar Cuza Sport s-a impus cu 19-14, astfel că la pauza mare echipa brăileană avea cinci puncte avans. Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru gruparea brăileană. Cuza Sport a controlat ostilităţile în sfertul al treilea, iar la finalul lui conducea cu 59-50.

Ieşenii au avut o tresărire de orgoliu în ultimul act al confruntării din Sala Polivalentă şi s-au apropiat la două puncte, însă formaţia lui Mircea Totolici nu a acuzat şocul, a jucat dezinvolt şi s-a desprins la 11 puncte de adversara sa la finalul partidei.

În etapa a treia a Campionatului Naţional de baschet pentru juniori U18 Cuza Sport va juca sâmbătă, 5 noiembrie, tot în Sala Polivalentă, cu  CS Triumph Rădăuţi

Pentru Cuza Sport au marcat Chiscăneanu 20 puncte, Grozea 12, Marin 12, Koler 10, Nuţu 7, Trifan 7, Viuleţ 5, Done 2, Neagu 2, Chirilov 2.