Victorii la scor pentru Recolta Tufeşti şi FC Urleasca, înaintea întâlnirii directe

Lidera, Recolta Tufeşti, coordonată de pe margine de Viorel Cozma s-a impus cu 8-1 pe teren propriu în faţa uneia dintre cele mai tinere echipe din acest eşalon, CS Făurei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Ioniţă (min. 6), Ghioca (min. 10, 27, 50), Baltă (min. 20, 87), Ioaniţescu (min. 34) şi Bogdan (min. 68) unicul gol al formaţiei vizitatoare fiind înscris în minutul 12 de Moise.
O repetiţie utilă înaintea derby-ului sezonului de toamnă a făcut-o şi FC Urleasca, formaţia de pe locul secund în clasamentul la zi impunându-se cu 6-1 în deplasare, la una dintre grupările cu pretenţii, Sportul Chiscani. Pârliţeanu a perforat poarta gazdelor de patru ori, celelalte două reuşite al oaspeţilor aparţinându-le lui Bratosin şi Turiac, golul de onoare al formaţiei din Chiscani fiind marcat în prima repriză de Jercăianu.
Scorul etapei s-a înregistrat însă la Cireşu, acolo unde formaţia pregătită de Ionel Ivan, Avântul Cireşu s-a impus cu 10-0 în faţa Tractoului Viziru. Cu cinci reuşite Ionel Gatiu a devenit cel mai prolific atacant al rundei, celalalte goluri ale gazdelor fiind marcate de Harabagiu (min. 28, 44), Crăciunescu (min. 35) şi Butiseacă (min. 83, 86).
Revenită după un sezon în Liga a IV-a, Victoria Cazasu, cu o formaţie mult mai valoroasă decât cele din campionatele anterioare a mai făcut o victimă, pe Dacia Berteşti, ambele goluri ale învingătorilor fiind înscrise de M. Popescu. Dacă ar avea un sprijin financiar ceva mai consistent, pentru a mai putea transfera unul doi jucători, gruparea din Cazasu s-ar putea bate de la egal la egal cu primele două clasate. Tot cu 2-0 s-a impus pe teren propriu Victoria Deduleşti în faţa echipei Viitorul Galbenu, Şchiopu şi Tărcatu fiind marcatorii gazdelor, iar Victoria Traian a dispus cu 5-1 de Voinţa Găiseanca după ce la pauză a avut avantaj de doar un gol. Veber a deschis scorul în minutul 14 pentru gazde, Dorian Nistor, Jitariu, Băndărică şi Apostu au mai înscris în repriza a doua pentru Victoria Traian, golul de onoare al oaspeţilor fiind reuşit de Vlăducă în minutul 67.
Derby-ul nou promovatelor, Avântul Mircea Vodă - Unirea Măxineni a fost câştigat de formaţia gazdă cu 2-1.
După nouă etape lideră se menţine Recolta Tufeşti cu 27 de puncte, urmată de FC Urleasca, tot cu 27 de puncte, dar cu un golaveraj mai slab şi de Avântul Cireşu cu 22 puncte.