Victorii categorice pentru ACS Viitorul Însurăţei şi Stars Brăila înaintea partidei directe

În etapa a 11-a s-au înregistrat cinci victorii la scor ale gazdelor şi doar un singur succes în deplasare, la fel de categoric, beneficiară fiind Stars Brăila. Atât echipa Academiei de Fotbal Stars cât şi ACS Viitorul Însurăţei au făcut o ultimă repetiţie, una reuşită, înaintea derby-ului din runda următoare. De remarcat faptul că fotbaliştii pregătiţi de Marian Samuilă au reuşit să realizeze din nou scorul etapei, golgeterul fiind de această dată Alberto Gagu cu patru reuşite, acesta fiind secondat de Banciu cu trei goluri marcate. Partida de pe stadionul Ştefan Vrăbioru a avut două părţi distincte. Oaspeţii au dominat în prima repriză şi puteau înscrie şi al doilea gol dar Avramescu nu s-a descurcat în situaţie de unu la unu cu portarul Sârbescu. În repriza secundă iniţiativa a fost în totalitate de partea elevilor lui Viorel Ciucaşu. Cristi Irimia a realizat un eurogol în minutul 53 şi a restabilit egalitatea. Stanciu a marcat pentru 2-1 iar Iacob, din penalty, a dus scorul la 3-1 pentru formaţia gazdă. Stanciu a realizat "dubla" în minutul 78 şi partida era jucată. Dacă la începutul reprizei a doua a ţintit doar bara, cu opt minute înainte de finalul partidei Toni a marcat un gol spectaculos dintr-un unghi dificil, cel de-al cincilea gol al gazdelor şi a stabilt scorul final, 5-1 pentru Viitorul Ianca. Avântul Mircea Vodă a obţinut cea de a doua victorie din acest sezon, 5-1 în partida de pe teren propriu cu Victoria Old Boys Însurăţei iar Pandurii" din Tudor Vladimirescu, pentru care Andrieş a realizat un hat trick, au urcat pe locul al şaptelea după victoria cu 5-0 din disputa cu Voinţa Vişani.
După această etapă, cu toate că a stat, lideră se menţine Victoria Traian cu 30 de puncte, pe locul al doilea se află ACS Viitorul Însurăţei cu 28 de puncte iar pe al treilea Stars Brăila, cu 25 de puncte.