Victorii în primele două meciuri la Cupa Oţelul

Prima repriză a fost echilibrată până în minutul 12, moment în care scorul era egal, 7-7, după care a urmat o perioadă bună a bucureştencelor, care au condus cu 11-7 în minutul 17 şi cu 13-12 cu şapte minute înainte de finalul primei părţi a meciului.
Handbalistele pregătite de Ioan Băban şi Cristian Preda au avut un final de repriză foarte bun, au recuperat decalajul şi au plecat la cabine cu un gol avans, 18-17.
Jocul a fost la fel de echilibrat încă un sfert de oră din repriza a doua, dar, de la 22-22 în minutul 42, HC Dunărea s-a distanţat la patru lungimi, iar cu cinci minute înainte de finalul întâlnirii brăilencele conduceau cu 32-26 şi soarta partidei era deja decisă.
HC Dunărea s-a impus în final cu 35-30, golurile învingătoarelor fiind marcate de Lobach 8, Brot 7, Yushchenko 6, Adespii 6, Perianu 2, Crăciun 2, Iancu 2, Constantinescu 2.

HC Dunărea a câştigat la limită, 29-28, partida cu CSM Bacău 2010

Joi, de la 11.30, HC Dunărea a disputat cel de-al doilea joc de la turneul gălăţean, cel cu CSM Bacău 2010, un meci în care, deşi au condus ostilităţile în teren şi pe tabelă din minutul 5 până la final, brăilencele au fost la un pas să încheie la egalitate partida cu moldovencele.
Cu un start mai bun, CSM Bacău s-a desprins la 3-0, însă replica brăilencelor a fost promptă şi, în minutul 11, HC Dunărea conducea cu 6-3. Formaţia brăileană a dictat ritmul partidei, a condus cu 11-9 în minutul 21, cu 16-10 patru minute mai târziu şi a plecat la cabine cu un avans de cinci goluri, 19-14.
Cu Anastasia Lobach pe post de principală marcatoare, HC Dunărea a continuat să-şi păstreze avantajul de la pauză, ba chiar să şi-l mărească la 21-15 în minutul 36.
CSM Bacău a avut o tresărire de orgoliu şi s-a apropiat la doar un gol la jumătatea părţii secunde, însă din nou brăilencele au apăsat pe accelerator şi s-au distanţat, 28-24, în minutul 52.
Cu toate că şi două minute mai târziu HC Dunărea avea un avantaj liniştitor, 29-25, meciul putea să se încheie la egalitate. Brăilencele nu au mai înscris niciun gol, în timp ce adversarele lor s-au apropiat la doar un gol şi chiar puteau să egaleze în ultimele secunde.
Pentru HC Dunărea au marcat Lobach 11, Brot 4, Perianu 4, Adespii 4, Crăciun 2, Iancu 1, Yushchenko 1, Irimia 1, Dragut 1.