Victorie senzațională pentru HC Dunărea în Franța

* formația pregătită de Neven Hrupec s-a impus cu 31-25 la Fleury Loiret Handball și este la un succes distanță de sferturile de finală ale EHF European League

HC Dunărea a obținut în această după-amiază o victorie senzațională la Fleury Loiret Handball, 31-25. Echipa brăleană este la un succes distanță de sferturile de finală ale EHF European League, o fază a competiției europene în care HC Dunărea ar putea juca în compania unei alte formații din România, Minaur Baia Mare.

Echipa pregătită de Neven Hrupec a controlat jocul cu Fleury Loiret Handball din primul și până în ultimul minut al partidei din Franța, care a contat pentru etapa a 5-a a EHF European League. Tridentul ofensiv Udriștoiu, Dache, Sazdovska a fost de neoprit în faza de atac. În apărare s-au remarcat Tamires și Milic, iar în poartă Elena Şerban a avut 9 parade.

Cu această victorie, HC Dunărea a acumulat 5 puncte, cu unul mai puțin decât formația de pe locul al doilea, Kuban Krasnodar. În aceste condiții formația brăileană are nevoie de o victorie, sâmbătă, 20 februarie, pe teren propriu în partida cu Kuban pentru a realiza cea mai mare performanță din istoria clubului, accederea în sferturile de finală ale EHF European League.