Victorie pentru Viitorul Ianca la ultimul meci pe teren propriu din tur

• formaţia pregătită de Laurenţiu Ivan a câştigat cu 2-1 partida cu CS Medgidia • Marius Dima, din penalty, şi Alin Radu au marcat golurile echipei gazdă

În penultima etapă a turului, Viitorul Ianca a câştigat cu 2-1 partida disputată pe teren propriu cu CS Medgidia, echipă care are în componenţă fotbalişti cu mare experienţă competiţională, precum Păun sau Mişelăricu, dar şi câteva talente de la Viitorul Constanţa, cum ar fi Suflaru. Cu toate că vremea a fost potrivnică fotbalului, meciul de pe stadionul Ştefan Vrăbioru a fost unul cu destule faze de poartă, chiar cu ratări foarte mari.

CS Medgidia a dat startul ocaziilor de gol chiar în minutul 4, când Muzechearu a şutat de la marginea careului mare dar eroul din partida cu CS Afumaţi, portarul Mitrea, a avut o primă intervenţie reuşită. Replica gazdelor a venit de la Ndigwe: nigerianul a şutat de la 18 metri dar portarul oaspeţilor, Nanu, a scos mingea din vinclu. Dima (min. 9) şi-a încercat şansa de la distanţă însă mingea şutată de el a trecut pe lângă poartă. Viitorul Ianca a avut o mare şansă în minutul 12, când Dogaru a trimis mingea în bară. Două minute mai târziu, Mucuţă a şutat din careu dar Nanu a îndepărtat pericolul. În minutul 31, după o pasă inspirată a lui Dima, Dragoş Mucuţă a fost faultat în careul oaspeţilor, iar Viitorul a primit lovitură de la 11 metri, Dima a înscris şi a stabilit scorul primei reprize, 1-0 pentru formaţia din Ianca.

Putea fi 2-0 în minutul 50 însă Dima a şutat în braţele lui Nanu. CS Medgidia nu a renunţat însă la şansa sa de a obţine un rezultat pozitiv şi, în minutul 54, a restabilit egalitatea, graţie golului marcat din lovitură liberă de Georgian Păun.

Bucuria oaspeţilor a durat doar 14 minute pentru că, după un contraatac iniţiat de Dima, mingea a ajuns la Alin Radu, care a trimis-o, cu capul, peste portarul oaspeţilor, iar Viitorul Ianca avea din nou un avantaj de un gol, 2-1.

Mitrea (min. 72) a reţinut mingea şutată de Dogaru, de cealaltă parte Marius Coman (min. 91) a fost blocat in extremis, iar partida s-a încheiat cu succesul meritat al Viitorului Ianca.

Viitorul Ianca: Mitrea – Coteţ, Stănciulescu, Preda, Necoară – Colniceanu (min. 89 Moroşan),  Olenic, M. Dima (min. 84 Postolea),  Păvălache – Ndigwe (min. 67 A. Radu), Mucuţă (min. 72: M. Coman).