Victorie pentru Sportul Chiscani în primul amical

• formaţia din Liga a III-a a câştigat, 3-1, partida cu Victoria Cazasu • Vrânceanu, Marin Iordache, Boga şi Ştefan Lepădatu sunt nou veniţii care s-au remarcat în acest joc

Sportul Chiscani a câştigat primul amical din această vară, 3-1, cu Victoria Cazasu, după un meci cu multe ocazii de o parte şi de alta. Cei doi portari de la echipa gazdă, Coviţ şi Tudor au apărat câte o repriză pentru formaţia vizitatoare. Trebuie remarcat faptul că echipa din Liga a IV-a antrenată de Marian Samuilă a dat o replică foarte bună adversarei din eşalonul al treilea. La Sportul Chiscani din vechea gardă s-au remarcat Gaşpar, Liviu Boariu, Chihaia şi Huţu, iar dintre noii sosiţi evoluţii bune au avut portarul Coviţ şi jucătorii de câmp Marin Iordache, Boga, Ştefan Lepădatu şi Vrânceanu.

Victoria Cazasu a deschis scorul în minutul 9 când, după o centrare de pe stânga a lui Bratosin, Zărnescu a trimis mingea, cu pieptul, în propria poartă. Jocul a continuat pe contre. Sportul Chiscani a fost la un pas de a egala prin Marin Iordache (min. 11), dar mingea trimisă de jucătorul venit de la Dacia Unirea a trecut razant cu transversala. Două minute mai târziu, Pârlog a pierdut duelul cu Matei, atacantul oaspeţilor a şutat din unghi, dar tot Pârlog a reuşit să degajeze mingea de pe linia porţii. În minutul 25, Marin Iordache a trimis mingea în transversală, iar, şase minute mai târziu, Liviu Boariu a şutat plasat, dar nu a reuşit să restabilească egalitatea. Pe finalul primei reprize, Matei a fost la un pas de 2-0, însă Coviţ a avut o intervenţie foarte bună şi a evitat golul.

La patru minute de la reluare, după o acţiune prelungită de atac a gazdelor Gaşpar a centrat pe colţul lung, iar Vrânceanu, cu o execuţie spectaculoasă, a restabilit egalitatea, 1-1. Sportul Chiscani a pus treptat stăpânire pe mijlocul terenului şi, în minutul 56, a trecut în avantaj, Liviu Boariu i-a pasat lui Huţu, iar acesta a marcat pentru 2-1. Huţu şi Gigel Costache au trecut pe rând pe lângă majorarea avantajului echipei gazdă. În minutul 69, unul dintre cei mai activi jucători ai gazdelor, Gaşpar a centrat perfect pentru Ionuţ Huţu care a înscris al treilea gol al gazdelor şi a stabilit totodată scorul final al amicalului, 3-1, pentru Sportul Chiscani. Până la finalul partidei Gigel Costache a irosit alte două mari ocazii de gol.

Sportul Chiscani: Tudor – Bălan, Pîrlog, Boga, Zărnescu – Toader (min. 20: Huţu), L. Boariu, Chihaia, V. Lepădatu – Techiu, M. Iordache. În repriza a doua au intrat Gaşpar, S. Lepădatu, Vrânceanu, Bordei, Chiriac, Ivaşcu.

Victoria Cazasu: Tudor – Licitonschi, S. Ion, Piaşu, Miron – Pavelescu, Popescu, Bratosin, Cotigă - Avramescu, Matei. Au mai jucat Oaie, Muşatoiu, Roşca, Graur, Gavrilă, Carabet.