Victorie pentru Dacia Unirea în prima etapă a returului

formaţia brăileană s-a impus cu 2-1 în partida cu Dunărea Călăraşi • Roşoagă a fost jucătorul meciului

După trei înfrângeri consecutive, Dacia Unirea a reuşit să obţină prima victorie, 2-1, în partida cu Dunărea Călăraşi în prima etapă a returului Ligii a II-a. Meciul a avut două părţi distincte, iar arbitrul constănţean Eduard Ioniţă a acordat uşor două penalty-uri. Ambele formaţii au încheiat partida în inferioritate numerică Petre (min. 52), de la oaspeţi, şi Ghiocel (min. 64), de la gazde, fiind trimişi la cabine după ce li s-a acordat cel de-al doilea cartonaş galben.

Echipa brăileană a irosit prima situaţie de poartă încă din minutul 4 prin Ivan: cu noroc mingea a ajuns la Neagu, însă nici acesta nu a reuşit să marcheze. Petean şi-a încercat şi el şansa în minutul 13, însă la faza imediat următoare Roşoagă a pătruns în careu şi după un duel cu un adversar arbitrul Eduard Ioniţă a arătat punctul cu var. Cosmin Neagu a marcat şi Dacia Unirea conducea cu 1-0. Dunărea Călăraşi a preluat iniţiativa pentru câteva minute, însă Kanda (min. 23) şi Balint (min. 26) nu au reuşit să restabilească egalitatea. Elevii lui Alin Pânzaru au reluat asaltul asupra careului advers şi au fost la un pas de 2- 0, în minutul 27, după o centrare a lui Roşoagă şi o reluare cu capul a lui Neagu. Trei minute mai târziu, Ghiocel l-a văzut ieşit din poartă pe Lungu şi a şutat de la aproximativ 60 de metri însă, cu preţul unei accidentări grave, portarul oaspeţilor a reuşit să devieze mingea şi să evite golul. După această fază Lungu a fost transportat cu ambulanţa la spital. Cel mai bun jucător de pe teren, Roşoagă a marcat un gol senzaţional de la marginea careului în minutul 38, iar Dacia Unirea conducea la pauză cu 2-0.

Brăilenii preocupaţi de conservarea avantajului de două goluri

În repriza a doua echipa gazdă a fost preocupată doar de consevarea avantajului, iar în aceste condiţii oaspeţii au fost încurajaţi să atace. Dunărea Călăraşi a reuşit să înscrie destul de repede, însă golul oaspeţilor a fost anulat pe motiv de ofsaid. La 12 minute de la reluare echipa vizitatoare a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Petre, însă cu toate acestea a continuat să dicteze ritmul jocului, iar Şandru (min. 60) a fost la un pas de a reduce din diferenţă. În minutul 64, a fost eliminat şi Giocel astfel că s-a refăcut echilibrul numeric în teren. Fostul jucător al Daciei Unirea, Ciocâlteu a fost la un pas de gol în minutul 64, însă tot el a marcat din penalty în minutul 76 şi a stabilit scorul final al partidei, 2-1 pentru echipa brăileană. În finalul meciului Olaru a respins mingea şutată de Kanda, iar Dacia Unirea a obţinut o victorie meritată şi a urcat pe locul al 11-lea în clasament, urmând ca în ultima etapă care se va mai disputa în acest an să joace la Unirea Târlungeni.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Roşoagă, Adăscăliţei (min. 83: Olenic), Petean (min. 65: Roşu), Neagu (min. 90: Iosofache) – Muscă, Puşcaşu.

Antrenor: Alin Pânzaru

Dunărea Călăraşi: Lungu (min. 35: Popa) – Ţenea (min. 68: Danciu), Ibrian, Matei, Şandru, V. Petre, Preoteasa (min. 46: Licu), P. Radu, Kanda – Ciocâlteu, Balint.

Antrenor: Adrian Mihalcea.