Victorie pentru CS Cuza Sport la debutul Ligii I

Cu toate că nu au susţinut nicio partidă de verificare înaintea startului ediţiei 2014-2015 a Ligii I la baschet masculin, baschetbaliştii brăileni au debutat cu o victorie în campionat. Elevii lui Mircea Totolici au pierdut primul sfert, 17-21 în faţa steliştilor bucureşteni dar au revenit şi l-au câştigat la o diferenţă de 10 puncte pe cel de-al doilea. După pauza mare CS Cuza Sport s-a impus în ambele sferturi, 19-14 şi respectiv 22-20 în disputa cu Steaua CSM Exim Bank Bucureşti. O victorie de moral înaintea primului meci de pe teren propriu care va avea loc astăzi de la ora 16.00 în sala de sport a CN Nicolae Bălcescu. Adversara formaţiei brăilene va fi BCMU Piteşti.
"A fost un meci greu şi cu multe, foarte multe emoţii pentru că noi nu am susţinut niciun amical înaintea începerii campionatului. După primul sfert am controlat jocul şi ne-am impus în final la o diferenţă de 15 puncte. Este o victorie de moral înaintea primei dispute de pe teren propriu. Jucând în faţa propriilor suporteri sper să putem bifa al doilea succes", a declarat Mircea Totolici.

Punctele celor de la Cuza Sport Braila au fost realizate de: Cristian Pricop 24 puncte (un coş de 3 puncte), Bogdan Golat 16 puncte şi 10 recuperări, Eugen Panţuru 14 puncte, 4 intercepţii, 8 recuperari, Valentin Călin 8 puncte (un coş de 3 puncte) şi 2 recuperări, Sorin Diaconu 7 puncte şi 2 intercepţii, Andrei Ciubotariu 1 punct şi 7 recuperări, Răzvan Ilie 5 puncte (un coş de 3 puncte), o recuperare, Radu Stanciu 2 puncte, Ştefan Negoiţă 2 puncte, 7 intercepţii, Florin Voiculeţ 2 puncte, 2 recuperări, Amen Osayande 2 puncte, 2 intercepţii şi 7 recuperări, Sorin Gâscă.