Victorie la ultima fază

* CS Făurei s-a impus cu 2-1 în partida cu  Avântul Valea Mărului * Bârsănel a marcat golul de 3 puncte, în minutul 95

CS Făurei și-a jucat ultima șansă de a câștiga un meci în acest retur și o partidă de mare luptă cu o adversară din aceeași zonă a clasamentului, Avântul Valea Mărului, s-a încheiat cu happy end pentru echipa gazdă. Duelul dintre ultima clasată, CS Făurei și echipa de pe locul al 8-lea, a fost unul echilibrat, fără mari ocazii de gol dar cu o ușoară dominare a echipei gazdă. Formația din Făurei a deschis scorul în minutul 37, după ce Georgel Pungă a marcat dintr-un penalty obținut de Andrei Pușcașu. Până la pauză nicio echipă nu a mai reușit să marcheze. Repriza secundă a fost la fel de echilibrată. CS Făurei a avut drept scop menținerea scorului, în timp ce Avântul Valea Mărului a avut mai multe tentative de a restabili egalitatea, pe contraatac. Duelurile au devenit mai aprige astfel că, în minutul 66, Stelian Nicoliță a fost eliminat, după ce și-a lovit adversarul cu cotul. În superioritate numerică, echipa din Valea Mărului a forțat marcarea golului egalizator și au reușit acest lucru în minutul 71, după reușita lui Drăgan.

Cu un jucător mai puțin în teren, CS Făurei a fost echipa care a controlat jocul, iar eforurile celor 10 jucători s-au concretizat la ultima fază a meciului. În minutul 95, echipa gazdă a beneficiat de un corner, Pungă a centrat în fața porții iar Bârsănel a trimis mingea, cu capul, în plasă și CS Făurei s-a impus cu 2-1 și a acumulat 8 puncte în clasamentul Seriei a II-a.

CS Făurei: Goicea - Comșa, Bîrsănel, Drezaliu, Mocanu – Dunca, Pușcașu, Petrescu, Ghenciu – S. Nicoliță, Pungă.