Victorie la scor pentru CS Făurei în ultima partidă de pe teren propriu din 2016

echipa lui Bănel Nicoliţă s-a impus cu 7-0 în disputa cu Pandurii Tudor Vladimirescu • cu două eurogoluri, Marian Mâţă a fost jucătorul meciului

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei, a încheiat cu o victorie la scor, 7-0, ultimul meci disputat în faţa propriilor spectatori, cel în compania ultimei clasate, Pandurii Tudor Vladimirescu. A fost un spectacol frumos pe stadionul din Făurei, cu Marian Mâţă de la gazde în rol principal, dar trebuie menţionat faptul că şi echipa din Tudor Vladimirescu a făcut o impresie bună pe teren, cu toate că rezultatul spune altceva.

Pungă a deschis scorul în minutul 7, iar după alte patru minute, după un un-doi cu Pungă, Omer Vlad a şutat plasat, la colţul lung, pentru 2-0. Bănel Nicoliţă (min. 20) a centrat perfect din lovitură liberă însă Pungă a trimis mingea în bară. În minutul 30 Bardaş a înscris pentru 3-0 dintr-un penalty uşor acordat de arbitrul de centru, care dealtfel a mai făcut şi alte greşeli în acest joc. Baciu a avut o şansă uriaşă de a reduce din diferenţă însă tot echipa gazdă a fost cea care a atacat în finalul primei reprize, una încheiată cu 4-0 pentru CS Făurei, ultimul gol al liderei, de fapt un eurogol, a purtat semnătura celui mai bun jucător de pe teren, Marian Mâţă. Georgel Pungă a marcat la două minute de la reluare, în schimb, după un contraatac spectaculos, oaspeţii au trimis mingea în bară prin Andrei Şerbănescu (min. 56). Un al doilea eurogol marca Mâţă a făcut ca, în minutul 75, CS Făurei să conducă cu 6-0. Şerbănescu a mai irosit o şansă de a înscrie golul de onoare, dar pe lista ratărilor de la oaspeţi şi-au mai trecut numele Bordeianu şi Fătu. Scorul final al partidei, 7-0, pentru CS Făurei, a fost stabilit în minutul 87 de Teodor Bulancea, un junior de doar 16 ani, care a transformat o lovitură de la 11 metri. Bănel şi colegii lui din teren au fost aplaudaţi la scenă deschisă de cei peste 200 de spectatori prezenţi în tribună la aceast joc.

CS Făurei: Goicea – Grozea (min. 70: Rusu), B. Nicoliţă, Poteraşu, bardaş - Mâţă, Chirică, Percă - Pungă (min. 78: G. Cloşcă), S. Nicoliţă, Vlad (min. 78: T. Bulancea).

Pandurii Tudor Vladimirescu: Aramă - Evu, Boitaş, Taras, Andrieş - Tănase, Petcu, Bordeianu (min. 46: Mocanu), Fătu – Baciu (min. 77: I. Orăşanu), A. Şerbănescu.