Victorie la scor, 84-41, pentru Cuza Sport în partida cu Athletic Constanţa

• pe sferturi 17-7, 22-12, 23-15, 22-7 • cu 23 de puncte marcate, americanul  Richard Mc Calop a fost MVP-ul partidei

Duminică, în etapa a 4-a, Cuza Sport a câştigat la scor, 84-41, partida cu Athletic Constanţa şi a bifat asfel cel de-al treilea succes consecutiv, din tot atâtea meciuri disputate în acest tur de campionat al Ligii I. Lovitura de începere a jocului a fost dată de Gabriela Perianu, cel mai bun produs al handbalului brăilean din toate timpurile. Jocul în sine nu a avut istoric. Formaţia brăileană a condus cu 6-0 în startul primului sfert, apoi s-a distanţat la 11 puncte, 17-6, pentru ca la finalul acestuia tabela să indice scorul de 17-7 pentru gazde.  Baschetbaliştii pregătiţi de antrenorii Cătălin Ştefănecu şi Mircea Totolici s-au impus la zece puncte diferenţă şi în sfertul al doilea, astfel că la pauza mare Cuza Sport conducea cu 39-19. Echipa brăileană a avut aceeaşi prestaţie sigură şi după pauza mare astfel că treptat decalajul de puncte s-a mărit la 63-34, iar la finalul partidei acesta a fost de 43 de puncte în favoarea trupei pregătite de Ştefănecu şi Totolici... cu menţiunea că în ultimul sfert al partidei la Cuza Sport în teren au evoluat juniorii din propria pepinieră.

Duminică, 13 noiembrie, în etapa a 5-a, Cuza Sport va juca la Steaua Eximbank 2 Bucureşti, iar pe 20 noiembrie baschetbaliştii brăileni vor întâlni pe teren propriu echipa a doua a clubului Dinamo Bucureşti.

Pentru Cuza Sport au marcat Richard Mc Calop 23 puncte, Bogdan Golat 12, Craig Nicholson 12,  Andrei Căpuşan 10, Cristian Corneanu 8, Răzvan Chiscăneanu 7, Şerban Halici 5, Ciprian Ţelinoiu 3, Florin Voiculeţ 2, Luca Nuţu 2.