Victorie la scor, 8-1, a Daciei Unirea în partida cu Sportul Chiscani

* Raphael Stănescu, Robert Vîlceanu, Gabby Batchabi și Alex Duțu au realizat câte o “dublă” * echipa brăileană și-a asigurat matematic accederea la turneul de baraj pentru promovarea în Liga a II-a

Cu toate că și-a menajat o parte dintre titulari, Florentin Petre, a găsit formula cea mai bună ca echipa sa să câștige la scor, 8-1, partida din penultima etapă a returului Ligii a III-a, cu Sportul Chiscani. Meciul de la Însurăței, disputat pe ploaie, a fost controlat de Dacia Unirea. Liderul Seriei a II-a a deschis repede scorul, în minutul 4, când Apostolache a șutat violent de la marginea careului, Tunea a respins mingea în față iar Batchabi a marcat pentru 1-0. Putea fi 1-1 în minutul 6 dar Mihai a reținut de la rădăcina barei mingea șutată, din lovitură liberă, de Dobrin. Șase minute mai târziu Raphael Stănescu a dublat avantajul Daciei Unirea și tot el a dus scorul la 3-0 în minutul 19, când a realizat doar o simplă formalitate, după o centrare perfectă a lui Apostolache. Sportul Chiscani putea să înscrie în minutul 21, dar mingea șutată de la 40 de metri, din lovitură liberă, de Sloată, a lovit transversala porții formației gazdă. În minutul 24, bara s-a opus la mingea șutată de  Apostolache. Până la pauză Dacia Unirea a mai înscris de trei ori. Vîlceanu (min. 29) a marcat pentru 4-0, Stănescu (min. 38) a dus scorul la 5-0, cu un lob peste portarul Tunea ieșit în întâmpinare, iar Batchabi (min. 43) a marcat ca la antrenament și a stabilit scorul primei reprize, 6-0, în favoarea Daciei Unirea.

La cinci minute de la reluare, formația brăileană a rămas în inferioritate numerică, după ce Apostolache a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Însă, și cu un jucător mai puțin pe teren, tot Dacia Unirea a dictat ritmul partidei. Sportul a reușit să reducă din diferență în minutul 55, prin Stroe, după o centrare a celui mai bun fotbalist al oaspeților din acest meci, Georgian Chihaia. Echipa brăileană a marcat al șaptelea gol prin Duțu, după o pasă a lui Sava și tot Duțu a realizat “dubla” în minutul 75, după ce l-a driblat și pe portarul Sportului. Arnaud (min. 87) și Duțu (min. 92) au trimis mingea în bară, iar partida s-a încheiat cu victoria la scor 8-1, a Daciei Unirea.

În urma acestui succes, Dacia Unirea și-a asigurat participarea la barajul de promovare în Liga a II-a.

Dacia Unirea: Mihai – V. Robu, Moroianu, Arnaud, Păvălache (min. 68: Bădilaș) – Vîlceanu (min. 70: Donzelli), Apostol, Stănciulescu, Apostolache – Batchabi (min. 46: Duțu), R. Stănescu (min. 46: Sava)

Sportul Chiscani: Tunea – M. Pascu, Dobrin, Sloată, Tarozzi – Buzatu, Chihaia, Capbun, Stroe – Bolozan, Iordache. Au mai jucat Dobre, V. Ioniță, Novac.