Victorie la scor, 4-0, pentru Dacia Unirea în derby-ul cu Sporting Liești

* Raphael Stănescu a realizat o “dublă” * cu patru pase de gol, Patrick Petre a fost jucătorul meciului

Dacia Unirea s-a impus cu 4-0, în derby-ul cu a patra clasată, Sporting Liești. Partida era câștigată încă după primele 45 de minute, pentru că la pauză, echipa antrenată de Florentin Petre conducea deja la un scor de neprezentare, 3-0. Cu toate că nu a marcat, Patrick Petre a fost jucătorul meciului pentru că a dat patru pase de gol.

“Sunt foarte mulțumit de felul în care au răspuns jucătorii noștri în acest meci, cu profesionalism și ambiție. Am reușit să-i capacităm din toate punctele de vedere, aveam nevoie de victorie cu această echipă. Scorul putea fi mult mai mare. Este un succes de moral în vederea partidei cu Oțelul din etapa următoare. Mai avem trei meciuri, trei finale până la încheierea returului și trebuie să facem maximum de puncte”, ne-a declarat imediat după meci antrenorul Florentin Petre.

Sporting Liești a contat foarte puțin în atac în acest meci. Echipa vizitatoare a avut două ocazii mari în minutul 7. Atunci, pe contraatac, Iancu a șutat puternic de la marginea careului, dar Mihai a deviat mingea în corner. După executarea loviturii de colț, tot Iancu a șutat din careu, Arnaud a scos mingea din apropierea liniei porții, oaspeții au cerut penalty pentru un henț făcut de apărătorul gazdelor, însă centralul  Adrian Ilyeș a lăsat jocul să continue. Conform cursului jocului, Dacia Unirea a deschis scorul în minutul 12. Patrick Petre a centrat din lovitură liberă, iar Raphael Stănescu a trimis mingea, cu capul, în stânga portarului Vădeanu. Sporting a mai avut o ocazie în minutul 17. Pe contaatac, Mucuță a fost la un pas de a obține penalty pentru Sporting, însă a fost faultat la marginea careului mare. Tudor a șutat foarte bine din lovitură liberă dar Mihai a fost la post. Stănescu putea realiza “dubla” în minutul 27, dar, din 2-3 metri, a șutat în portarul Vădeanu. Dacia Unirea și-a dublat avantajul în minutul 35. După o acțiune personală pe dreapta, Petre i-a pasat lui Ioniță, iar acesta a marcat pentru 2-0. Trei minute mai târziu, Petre a centrat din corner iar Apostol, cu capul, a stabilit scorul primei reprize, 3-0, în favoarea Daciei Unirea.

La trei minute de la reluare, Petre a șutat la poartă iar Stănescu a deviat mingea în plasă pentru 4-0. Sporting Liești a jucat în inferioritate numerică din minutul 67, după ce Mihu a primit cel de-al doilea cartonaș galben, însă Dacia Unirea, deși a controlat jocul, nu a mai înscris.

Dacia Unirea: Andrei (min. 78: Mihai) – Cocîrlă (min. 78: Batchabi), Arnaud, Stănciulescu, Păvălache – V. Robu, Ioniță  (min. 60: Apostolache), Apostol, Vâlceanu (min. 63: Sava) - P. Petre, Stănescu (min. 63: Duțu).