Victorie de moral pentru Dacia Unirea înaintea reluării Ligii a II-a

• fotbaliştii brăileni s-au impus cu 2-1, în tradiţionalul amical cu Dunărea Călăraşi • Alin Manea şi Alexandru Pop au marcat pentru echipa antrenată de Pânzaru

Dacia Unirea a încheiat perioada meciurilor amicale cu un joc în deplasare, la Dunărea Călăraşi, amical devenit deja tradiţional pentru formaţia pregătită de Alin Pânzaru înainte de startul competiţiei oficiale şi, ca de obicei, tradiţia s-a respectat, iar gruparea fotbalistică brăileană a câştigat cu 2-1.

Echipa antrenată de Dan Alexa a deschis scorul în minutul 20 prin Gaetan Kouakou, după o gafă a portarului Ţicrea. Replica oaspeţilor a venit în minutul 27 însă mingea şutată de Manea a lovit bara porţii apărate de Cezar Lungu. Egalitatea putea surveni patru minute mai târziu dar Alexandru Pop a ratat penalty-ul primit de brăileni. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Dacia Unirea a reuşit să înscrie golul egalizator, prin Alin Manea.

Repriza a doua a fost controlată de echipa gazdă însă Dacia Unirea s-a apărat bine şi a căutat să dea lovitura pe contraatac, iar la una dintre aceste acţiuni ale brăilenilor, cea din minutul 76,  Alexandru Pop a înscris golul victoriei.

Dacia Unirea a încheiat amicalul cu Ştefan Leu în poartă deoarece Ţicrea s-a accidentat şi probabil că va fi indisponibil o perioadă ceva mai mare de timp.

În acest amical, Ghiocel şi Chirilă au fost menajaţi din cauza unor probleme medicale.

Sâmbătă, 24 februarie, în etapa a 22-a a Ligii a II-a, Dacia Unirea, locul al 18-lea, va evolua în deplasare la o vecină de clasament, la Foresta Suceava, grupare aflată o poziţie mai sus în clasament.

Dacia Unirea: Ţicrea (min. 77: Leu) – Niţă (min. 60: Gîţ), Ben Hamza (min. 50: Ivan), Ţăranu, Nicola (min. 77: Sima) – Vitan (min. 60: Dushkaj), Stănciulescu (min. 77: Olenic), Anghelina (min. 77: Dima), Manea – Bucur (min. 60: Cubleşan), Pop (min. 77: Banyoi).

Dunărea Călăraşi: Lungu – Ţenea, B. Manole, Şandru, Tomozei – Drăghiceanu (min. 55: Doman), Puşcaş, Cristea, V. Munteanu  - Missi Mezu, C. Rus (min. 72: Mahrez).