Victorie cu emoţii

Jocul în sine a fost extrem de echilibrat. Ambele formaţii au mers cap la cap şi abia în minutul 17 Dunărea s-a distanţat la două goluri graţie reuşitelor interilor Jenofi şi Moldovan. În minutul 20, oaspetele au restabilit egalitatea şi cu două jucătoare mai mult în finalul primei reprize, Moldovan şi Chirilă fiind eliminate, au plecat la cabine cu un avantaj de un gol.
Echilibrul s-a menţinut şi în următoarele 10 minute din partea secundă, după care Dunărea s-a distanţat din nou la două goluri, min. 43: 16-14.
În ultimul sfert de oră al întâlnirii portarul Gabriela Vasile a făcut minuni în poarta brăileană iar Moldovan, Chirilă şi Rădulescu au avut procentaj maxim la aruncările la poartă astfel că formaţia pregătită de Alexandrina Soare s-a impus la cinci goluri diferenţă, o victorie muncită şi meritată care menţine gruparea brăileană în cărţile pentru locul al treilea.
Golurile gazdelor au fost marcate de Chirilă 7, Rădulescu 5, Moldovan 5, Jenofi 3, Damian 1, Crăciun 1, Tomuleanu 1, iar de la oaspete principalele marcatoare au fost Toth şi Trana, cu 5 şi respectiv 4 goluri înscrise.