Victorie clară pentru Cuza Sport în primul amical cu Athletic Constanţa

baschetbaliştii pregătiţi de Mircea Totolici au câştigat cu 82-54 (15-14, 21-14, 27-7, 26-19) • spectacolul a fost asigurat, din nou, de americanul Mc Calop

Primul amical dintre Cuza Sport Brăila şi Athletic Constanţa a fost echilibrat doar în primul sfert. Pentru că jucătorii gazdelor s-au întrecut în ratări, constănţenii au fost cei care au controlat ostilităţile în teren şi au condus cu 4-0, 8-5 şi 14-9, după un coş de 3 puncte realizat de Mihai. Treziţi la realitate de pe margine de indicaţiile antrenorului Mircea Totolici, jucătorii echipei brăilene s-au apărat foarte bine, iar în atac au marcat coş după coş astfel că în ultimele secunde Cuza Sport a reuşit să câştige, la limită, 15-14, primul sfert al amicalului.

Din actul al doilea, gazdele au făcut legea în teren. Brăilenii au recuperat multe mingi şi au punctat aproape la toate acţiunile de atac. Iar cea mai spectaculoasă fază a fost cea în care mingea a circulat pe traseul Nicholson, Bălan,  Richard Mc Calop, iar americanul a marcat un coş de 2 puncte în aplauzele celor 400 de spectatori prezenţi în Sala Polivalentă. Cuza Sport a condus cu 36-28, după sfertul al doilea şi cu 63-35 după cel de al treilea. În ultimul sfert, Mircea Totolici a mizat numai pe jucători din propria pepinieră.

Duminică s-a desfăşurat cel de-al doilea meci amical între cele două formaţii. “Sunt meciuri de pregătire în care trebuie să joace toţi componenţii lotului şi, pentru acest moment al pregătirilor, pot spune că sunt mulţumit de prestaţiile lor. Echipa trebuie să crească în omogenitate de la meci la meci şi să fim pregătiţi, din toate punctele de vedere, pentru noua ediţie de campionat”, a declarat Mircea Totolici.

Pentru Cuza Sport au marcat Mc Calop 32 puncte, Craig Nicholson 13, Voiculeţ 7, Sandu 7, Corneanu 7, Halici 6, Căpuşan 4, Chiscăneanu 2, Ţelinoiu 2, Urdă 1. Au mai evoluat Koler  şi Trifan.