Victorie clară, 3-0, pentru Dacia Unirea la CS Făurei

* cu o “dublă”, Patrick Petre a fost jucătorul meciului

Dacia Unirea s-a impus cu 3-0 în derby-ul de la CS Făurei, după un meci în care spectacolul fotbalistic a lipsit cu desăvârșire din cauza unei suprafețe de joc denivelate. Jucătorii pregătiți de Florentin Petre și-au încercat șansele cu șuturi de la distanță. Dar mingea șutată de Ioniță (min. 15) sau de Lungu (min. 17)  a trecut de fiecare dată peste transversală. Dacia Unirea a deschis scorul în urma unei acțiuni personale marca Patrick Petre. Acesta a intrat în careul gazdelor și, dintr-un unghi destul de dificil, a trimis mingea la colțul lung al porții celor de la CS Făurei. Lungoci a irosit o dublă șansă de a restabili egalitatea în minutul 24. El a șutat din 4 metri dar Andrei a deviat mingea în corner, iar după executarea loviturii de colț, tot Lungoci a șutat din 6 metri dar mingea a fost deviată în afara terenului, de un apărător al oaspeților. Paliu s-a accidentat în minutul 60 și câteva minute Dacia Unirea a evoluat în inferioritate numerică, perioadă în care CS Făurei a beneficiat de două cornere, rămase însă fără niciun rezultat pe tabela de marcaj. Pe finalul meciului, Dacia Unirea a mai înscris de două ori. Raphael Stănescu a trimis mingea în transversală în minutul 79 și tot el a dublat, 2-0, avantajul oaspeților în minutul 85. Scorul final al partidei, 3-0, pentru Dacia Unirea, a fost stabilit în minutul 87, de Patrick Petre.

Dacia Unirea: Andrei – Cocîrlă, Moroianu, Paliu (min. 63: Sava), Stănciulescu – Sava, Lungu, N. Ioniță, P. Petre – Apostol (min. 46: Stănescu), Batchabi (min. 75: Vîlceanu).

CS Făurei: Goicea – Niță, Bîrsănel, Banu, Comșa, - Moise, Dunca, Pușcașu, Roată – Lungoci, S. Nicoliță.