Victorie chinuită la ultima aparţie pe teren propriu din tur

Formaţia brăileană a încheiat turul campionatului 2009-2010 cu o victorie, în faţa propriilor spectatori, şi cu un total de 38 de puncte va ierna în postura de lideră a seriei întâi, podiumul fiind completat de Politehnica II Iaşi - 36 puncte şi Petrotub Roman - 34 puncte.
Jocul elevilor lui Vasile Darie a fost însă unul anost, iar spectatorii prezenţi pe Municipal au urmărit poate cea mai slabă prestaţie a favoriţilor lor în acest sezon, pentru că în afară de goluri, valoarea partidei s-a situat undeva aproape de cea din Campionatul Judeţean.
Doar Stăncioiu a încercat câte ceva în acest meci, el fiind cel care a deschis şi scorul în minutul 36, când a marcat din lovitură liberă de la 22 m. Până la modificarea tabelei, Stăncioiu şi-a încercat şansa de la distanţă în minutul 19, însă mingea a trecut la o palmă de stâlpul din dreapta al porţii apărate de Ciuclea şi tot el a fost blocat in extremis, în faţa porţii, la capătul primelor 30 de minute de joc.
La fel ca şi la celelalte partide disputate pe teren propriu, odată cu scurgerea timpului, gazdele au devenit ceva mai periculoase iar dominarea lor a fost fructificată de Nelu Bucă (min. 43), golgeterul CF-ului a primit mingea în careul oaspeţilor, a fentat un adversar şi a şutat fără speranţe pentru Ciuclea, ridicând astfel scorul la 2-0.
Repriza a doua a fost la fel de anostă şi abia în finalul ei, mai precis în ultimele zece minute, au apărut situaţiile clare de poartă.
La câteva minute după ce a fost introdus în teren, Necoară (min. 81) a şutat violent la colţul scurt însă portarul oaspeţilor a respins mingea iar trei minute mai târziu, în replică, Botezatu a şutat de la marginea careului mare dar şi Mitrea a fost la fel de inspirat.
Stăncioiu (min. 86) şi-a mai încercat încă o dată şansa de la distanţă, dar Ciuclea a fost la post şi când toată lumea se pregătea să sărbătorească victoria cu 2-0, Hurdubei a redus din diferenţă, trimiţând mingea peste protarul Mitrea ieşit inoportun. Willy a forţat în minutele de prelungire, însă brăilenii s-au apărat atent şi au încheiat sezonul cu un succes.

CF Brăila: Mitrea - Bosoi, Olenic, Gurguiatu, Stănciulecu - Drăguş, Stăncioiu, Ndigwe (min. 73: Necoară) - Iosofache (min. 60: Oprea), Bucă (min. 65: Panait), Badea (min. 83: Pascu).