Victorie în stil italian pentru Dacia Unirea la Oţelul Galaţi

Formaţia brăileană a câştigat cu 1-0 derby-ul Dunării de Jos cu Oţelul şi se menţine pe locul al patrulea în clasamentul seriei întâi. La Galaţi, Dacia Unirea a controlat jocul şi a fost mai periculoasă în atac în prima repriză, însă lipsa de concentrare a celor aflaţi la finalizare a făcut ca la pauză tabela să rămânâ intactă. Brăilenii au avut prima situaţie de gol chiar în debutul partidei, când Muscă a şutat puternic de la marginea careului, dar Grecu a fost la post. În minutul 20 Frunză a primit mingea cadou de la fundaşii Oţelului, însă nu a reuşit să o controleze şi gazdele au scăpat de emoţii. Oaspeţii au beneficiat apoi de două lovituri libere, însă de fiecare dată Frunză a trimis mingea pe lângă ţintă. Abia în minutul 30 gălăţenii au fost ceva mai periculoşi în atac, dar Chipirliu a trimis mingea pe lângă poartă. Necoară a trimis mingea razant cu încheietura barelor porţii lui Grecu, iar în finalul primului act Ivan a luftat din interiorul carelui.
În partea a doua lucrurile s-au schimbat, jucătorii Oţelului au fost la cârma partidei şi au irosit trei mari ocazii de gol. Prima dintre ele s-a derulat în minutul 60, când din lovitură liberă, Chipirliu a trimis mingea în transversala porţii lui Mitrea. Cinci minute mai târziu Cârjan l-a faultat grosolan şi în mod intenţionat pe Ivan, însă arbitrul de centru nu l-a eliminat pe gălăţean. Diarra (min. 65) şi-a trecut şi el numele pe lista ratărilor, iar zece minute mai târziu, Chipirliu a scăpat singur cu Mitrea, a şutat telefonat, dar portarul brăilean a reuşit să respingă mingea cu piciorul. În ultimul sfert de oră s-a jucat pe contre fără mari situaţii de gol. Din minutul 90 Oţelul a rămas în inferioritate numerică, Avram, care numai a fotbalist nu seamănă, ci mai degrabă a luptător de sumo, a avut o intervenţie criminală cu talpa sus la Petean, iar centralul l-a trimis la cabine. Iar când nimeni nu se mai aştepta să vadă un gol în acest meci, Niţă s-a distrat cu flancul stâng al apărării gălăţene, a centrat în faţa porţii, iar Muscă a reuşit să stecoare mingea în plasa porţii apărate de Grecu şi Dacia Unirea a plecat victorioasă de la Galaţi.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Iosofache, Dima (min. 46: Petean), Frunză, Puşcaşu (min. 78: Onofraş), Necoară (min. 67: Roşu) - Muscă
Antrenor: Alin Pânzaru
Oţelul Galaţi: Grecu - Stoian, Codreanu, Cojoc, Asanache - Dajbog, Stănescu (min. 93: Tătar) - Miron (min. 72: Adascaliţei), Chipirliu, Diarra (min. 80: Avram) - Cârjan
Antrenor: Daniel Florea