Victorie în prelungiri pentru Cuza Sport la Triumph Rădăuţi

• la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 70-70 • baschetbaliştii brăileni s-au impus în prelungiri cu 82-74

Echipa de juniori U18 de la Cuza Sport Brăila a obţinut, zilele trecute, cea de a şaptea victorie din acest campionat, 82-74, în partida susţinută în deplasare, la Trumph Rădăuţi. Victoria formaţiei antrenate de Mircea Totolici s-a conturat abia în prelungirile partidei, scorul la finalul timpului regulamentar de joc fiind egal,

70-70. După un drum epuizant, baschetbaliştii brăileni au avut o evoluţie destul de palidă şi le-au permis adversarilor lor să câştige primele două sferturi, primul la o diferenţă de două puncte, cel de-al doilea, la un singur punct. Astfel că la pauza mare Triumph Rădăuţi conducea cu 36-33. Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru gruparea de la Dunăre astfel că în următoarele două sferturi Cuza

Sport a dictat ritmul jocului. Cu Răzvan Chiscăneanu de neoprit sub panou la finalul sfertului al treilea echipa brăileană conducea la o diferenţă de cinci puncte, 54-49. În ultimul act al partidei gazdele au avut o tresărire de orgoliu şi au reuşit să egaleze şi să trimită meciul în prelungiri. În decisiv, Triumph Rădăuţi a reuşit să marcheze doar 4 puncte, în timp ce gruparea pregătită de Mircea Totolici şi-a trecut în cont 12 şi a plecat cu toate punctele puse în joc de la Rădăuţi.

“A fost o victorie meritată, dar am avut ceva emoţii până să o obţinem. Oboseala a fost unul dintre adversarii noştri, dar treptat ne-am revenit şi am demonstrat că merităm să mergem la turneul semifinal”, a declarat antrenorul Mircea Totolici. Sâmbătă, 17 decembrie, în ultima etapă din grupă, Cuza Sport va juca în deplasare la Phoenix LPS Galaţi, lidera clasamentului.

Pentru Cuza Sport au marcat Răzvan Chiscăneanu - 36 puncte, Alexandru Stănculea - 10, Eduard Trifan - 10, Dragoş Viuleţ - 8, Alexandru Koler - 5, Eduard Urdă - 4, Mihnea Done - 2, Andrei Grozea - 2, Alexandru Marin - 2, Dragoş Alexandru - 2. A mai jucat Andrei Obreja.