Victoria Traian a spulberat-o pe Dacia Unirea II chiar pe Municipal

Victoria Traian a realizat surpriza etapei a 6-a a Ligii a IV-a, elevii lui Viorel Constandache s-au impus într-un mod categoric, cu 5-1, pe Municipal în disputa cu satelitul Daciei Unirea şi au revenit pe podium. După ce a pierdut fără drept de apel pe teren propriu partida cu Viitorul Ianca, duminică, formaţia din Traian s-a mobilizat în mod exemplar şi s-a impus cu 5-1 în faţa elevilor lui Vasile Darie, jucătorul partidei de pe Municipal fiind Adrian Postolea, autor al unui hat-trick. Sportul Chiscani, pentru care Vali Durbacă a marcat de patru ori, iar Liviu Boariu de trei ori, a realizat din nou scorul etapei, 7-2, în deplasarea de la Vişani, iar în urma acestui succes formaţia pregătită de Georgel Pascu s-a distanţat la cinci puncte de ocupanta locului al doilea, CS Făurei, formaţie care, deşi a condus cu 2-0 până în minutul 70, pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", în final a obţinut un singur punct în partida cu Viitorul Ianca. O altă mare surpriză s-ar fi putut înregistra la Movila Miresii. Viitorul Şuţeşti a condus cu 1-0 la pauză şi cu 3-2 în minutul 87, însă gazdele au reuşit să obţină in extremis, o remiză, graţie reuşitei lui Marian Panţuru, în prelungirile reprizei a doua. Şi Victoria Cazasu a condus-o cu 3-2, la pauză, pe nou promovata Voinţa Plopu, dar în final partida s-a încheiat la egalitate, 4-4, golul egalizator fiind înscris de gazde, prin Roşu, în ultimul minut al meciului. Singura echipă care şi-a valorificat avantajul terenului propriu a fost Viitorul Însurăţei, grupare care s-a impus cu 2-1, în partida cu Pandurii Tudor Vladimirescu.
După şase etape, pe primul loc se află Sportul Chiscani, cu 18 puncte, poziţia a doua este deţinută de CS Făurei, cu 13 puncte, iar a treia de Victoria Traian, cu 12 puncte.