Victoria Traian si-a revenit in repriza a doua si a cistigat clar in fata Petrolului

Derby-ul de la Traian a fost onorat de ambele combatante doar in prima repriza. Petrolul a fost mult mai insistenta, a marcat prin Spirea in minutul 36 si astfel a plecat la cabine cu un avantaj minim. Partea a doua a fost insa la discretia gazdelor. Bandarica si Noghe si-au trecut in cont cite o dubla si astfel Victoria Traian a ramas in continuare in fotoliul de lidera.
FC Steaua a realizat scorul etapei in fata unei formatii, Viitorul Galbenu care si-a jucat sansa pe tot parcursul intilnirii. Oaspetii au trecut in doua rinduri pe linga deschiderea scorului insa din minutul 15 cind Stanel Ion a marcat pentru 1-0, jocul s-a derulat intr-o singura directie, catre poarta aparata de Eftimie. Marius Iorga s-a autodepasit in acest meci si a marcat nu mai putin de patru goluri, celelalte reusite ale invingatorilor apartinind lui Barbu si Coman. Cel mai frumos gol al partidei a fost inscris de Adrian Coman, reluare imparabila cu capul din plonjon dupa o faza creata de Buhai si o centrare ca la carte a lui Marius Mihaila.
Trabuie mentionat faptul ca si oaspetii au creat o faza spectaculoasa in repriza a doua la finalul careia Feraru a trimis mingea in bara transversala si doar nesansa a facut ca aceasta sa nu poposeasca in plasa portii lui Serbu, surprins de forta sutului.
In urma acestui succes FC Steaua a urcat pe locul al doilea in clasament fiind la doar doua puncte in spatele liderei.
Echipa patronata de Huseyin Tekinalp a facut o repetitie utila inaintea partidei directe cu Petrolul programata pentru simbata, 29 octombrie, pe terenul Chimia din statiunea Lacu Sarat.
Viitorul Ianca a reusit sa plece la cabine cu un avantaj de un gol, gratie reusitei lui M. Iliescu din minutul 10 insa in partea a doua a cautat sa conserve avantajul si acest lucru a costat-o. Victoria Traian a demonstrat inca o data ca este in stare sa intoarca rezultatul, a egalat in minutul 65 prin Alexandru Popescu si a plecat acasa cu un punct.

CS Faurei, la al doilea succes

Conform asteptarilor SC Adevarat s-a impus cu 3-1 in fata echipei Vointa Visani dupa ce la pauza a avut un avantaj de doar un gol, 2-1. Oaspetii au fost cei care au deschis scorul inca din minutul 10 prin Perianu insa gazdele au revenit in joc, Hutu a restabilit egalitatea, iar Bognas a marcat pentru 2-1. In partea secunda jucatorii lui Marcel Adascalului s-au jucat cu ocaziile, dar au mai inscris o data, cu zece minute inainte de finalul intilnirii, cind acelasi Bognas a reusit sa-l pacaleasca pe portarul advers si sa stabileasca totodata si scorul final al partidei.
Cu acelasi scor s-a impus pe teren propriu si Tractorul Viziru in disputa cu Avintul Ciresu. Stoican a adus echipa gazda in avantaj inca din minutul 15 insa oaspetii au fructificat un contraatac doua minute mai tirziu prin S. Butiseaca si au restabilit egalitatea. A fost doar un simplu foc de paie deoarece formatia din Viziru a dominat categoric jocul si pina la finalul lui a mai inscris de doua ori prin Magearu si Iacob.
Iacob Carst a luptat in week-endul trecut pe doua fronturi si de fiecare data a iesit victorios. Vineri a obtinut primul succes in Liga a III-a cu CSO Ianca, iar simbata a recidivat si cu echipa de suflet, CS Faurei. Fosta divizionara C a cistigat cu 2-1 partida de pe teren propriu cu Vointa Gaiseanca la capatul unui joc spectaculos la care si-au adus aportul ambele formatii. Pentru gazde au marcat Craciunescu (min. 44) si Marin (min. 76) iar pentru oaspeti Vasii in minutul 60. Si tot cu acelasi scor s-a impus Avintul Chiscani in meciul de pe teren propriu cu Victoria Dedulesti. Victoria gazdelor s-a conturat insa abia in ultimul minut de joc. Avintul a preluat conducerea in urma reusitei lui Merloi in minutul 44 insa in partea a doua oaspetii au echilibrat jocul si chiar au reusit sa egaleze in penultimul minut prin Moldoveanu. Gazdele au crezut totusi in sansa lor, au profitat de relaxarea adversarilor care se si vedeau cu un punct si in minutul 90 Merloi a reusit sa inscrie golul victoriei.

Soimii Unirea - Gloria Movila Miresii 1-7
In aceasta serie pe primul loc se afla Infratirea Gemenele cu 19 puncte urmata de Dunarea Tichilesti 19 puncte, Unirea Tricolor Scortaru Vechi si Rompas Vadeni, ambele cu cite 18 puncte.

Spicul Zavoaia - Vointa Faurei Sat 2-5
Podiumul in aceasta grupa este ocupat in ordine de AS Jirlau 21 puncte, Vointa Plopu 19 puncte, AS Bordei Verde si Vointa Faurei sat, ambele cu cite 18 puncte.