Victoria Traian a reuşit eventul

După ce a câştigat campionatul Ligii a IV-a, Victoria Traian a reuşit eventul, câştigând sâmbăta trecută, cu 2-1, în faţa echipei Viitorul Ianca, în finala Cupei României - faza judeţeană. La finalul partidei, AJF Brăila i-a oferit finalistei o diplomă şi o minge iar câştigătoarei cupei echipament de firmă, medalii, o cupă şi o diplomă. Primarul comunei Tudor Vladimirescu, Vasile Constantin, a fost prezent la această festivitate, dar şi arbitrul de Liga întâi, Marius Marchidanu, acestuia revenindu-i plăcuta sarcină de a-i premia pe cei mai buni arbitri din campionatul recent încheiat al Ligii a IV-a, Georgel Badea, respectiv Ionuţ Vlad.
Meciul, care a avut loc pe cocheta bază sportivă de la Tudor Vladimirescu, în faţa a peste 200 de spectatori, a fost unul tipic acestei competiţii. Ambele formaţii şi-au dorit să încheie sezonul competiţional 2014-2015 cu o victorie, iar pentru a-şi realiza obiectivul, au trimis în teren cei mai buni jucători de care au dispus. Meciul a început în nota de dominare a echipei Victoria Traian, iar în minutul 3 Pârliţeanu a irosit o uriaşă şansă de a deschide scorul. Viitorul Ianca a mizat pe cartea contraatacului, iar în minutul 11 a obţinut un corner, Irimia a centrat la marginea careului mic, Tunea a ezitat să iasă pe centrare, iar Toni a deschis scorul. Două minute mai târziu, formaţia din Ianca a trecut pe lângă majorarea scorului. Cel mai bun jucător de pe teren, Cristi Irimia, a pornit într-o incursiune personală, i-a pasat în dreapta lui Toni, acesta a întors mingea la Bratosin, care, din poziţie centrală, nu a găsit spaţiul porţii. Din minutul 19, iniţiativa a trecut de partea campioanei Ligii a IV-a. Harabagiu a centrat din lovitură liberă dar Vali Durbacă a reluat imprecis, de la patru metri. Victoria Traian a rămas în ofensivă şi a obţinut trei cornere consecutive, la primul dintre ele Barbu a trimis mingea, cu capul, spre poartă, însă Sârbescu a scos-o de sub transversală, iar la al treilea, Tureac a şutat prea slab ca să-l poată învinge pe portarul Viitorului. După doar trei minute s-a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Pârliţeanu a centrat din corner, iar Marius Barbu a marcat pentru 1-1.

Vali Durbacă a decis soarta finalei

La două minute de la reluare, pe rând, Toni şi Burlacu au fost în situaţie de unu la unu cu Tunea însă niciunul dintre ei nu a reuşit să-l învingă. În minutul 58, mingea a circulat pe traseul Toni, Bratosin, Mărăcine, iar ultimul nu a găsit spaţiul porţii. Abia în minutul 65, Victoria Traian a avut o ocazie de gol prin Vali Durbacă, însă mingea trimisă cu capul de atacant a fost respinsă, in extremis, de Sârbescu. Durbacă (min. 74) a insistat la o minge în adâncime trimisă de Pârliţeanu şi a marcat golul victoriei pentru echipa din Traian, la o fază în care atât portarul Sârbescu cât şi fundaşii Bosoi şi Rosiu, au fost simpli spectatori. Finalul meciului a aparţinut fotbaliştilor din Ianca. Viitorul a beneficiat de două lovituri libere, ambele executate foarte bine de Bratosin, însă la prima mingea a lovit transversala, iar la a doua Ionuţ Tunea a avut un reflex salvator şi partida s-a încheiat cu succesul echipei Victoria Traian.
"A fost un meci tipic de cupă, am jucat pragmatic şi, cu toate absenţele din lot, am reuşit să câştigăm cupa şi să realizăm astfel eventul. Aceasta a fost o verificare utilă înaintea meciului de baraj, de sâmbătă, cu FC Panciu, pe care ne dorim foarte mult să-l câştigăm", a declarat Nicuşor Abăseacă, primarul comunei Traian.
"Le mulţumesc jucătorilor mei pentru efortul depus în acest meci, a fost un sezon încărcat, solicitant, pe care eu consider că l-am trecut cu fruntea sus. Le doresc succes în continuare celor de la Victoria Traian", a spus la rândul său, Viorel Ciucaşu, antrenorul echipei Viitorul Ianca.

Victoria Traian: Tunea - Martinescu, Tureac, Baciu, Harabagiu - Olmazu, Barbu, Pârliţeanu, Postolea - Ciocan, V. Durbacă.
Rezerve: Giurgiu, I. Lupu, Leu, Popescu, Caţaros, Balcan, Zăgan.
Viitorul Ianca: Sârbescu - Iacob, Matinciu, Rosiu, Bosoi - Burlacu, Irimia, Bratosin, Mărăcine - Toni, A. Ciucaşu.
Rezerve: Chiţu, Calen, Paraschiv, Sterpu, Şerban, Lalu, Conciu.

Arbitri: Georgel Badea - Ionuţ Vlad, Marius Vâlcu, Tudorel Pârlog.