Victoria Traian relansează lupta pentru primul loc în Liga a IV-a

• echipa din Traian a câştigat cu 3-2 derby-ul cu CS Făurei • meciul a fost spectaculos şi cu răsturnări de scor  • jucătorul derby-ului a fost Marius Barbu

Victoria Traian şi-a dorit foarte mult să câştige derby-ul cu CS Făurei, toţi jucătorii au evoluat cu o ambiţie de nedescris în faţa echipei de pe primul loc, iar la final şi-au îndeplinit obiectivul. Ca de obicei, CS Făurei a fost echipa care şi-a creat cele mai multe ocazii clare de gol însă Stelian Nicoliţă a ratat cu nonşalanţă.

În primele minute de joc, fiecare formaţie a irosit câte o şansă de a deschide scorul, gazdele prin Barbu (min. 6), oaspeţii prin S. Nicoliţă (min. 12). La faza imediat următoare, Barbu a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă, iar în minutul 23 Pârliţeanu nu a prins spaţiul porţii. Trei minute mai târziu, după o centrare a lui Cristian Ciocan, Marius Barbu a marcat, iar echipa gazdă conducea cu 1-0. La patru minute de la reluare, după o acţiune personală, Percă a şutat la colţul lung, mingea a lovit bara şi a revenit în faţa porţii, iar Mîţă a şutat la colţul scurt pentru 1-1. În minutul 56, Goicea l-a văzut demarcat la marginea careului advers pe S. Nicoliţă, i-a trimis perfect mingea pe poziţie viitoare însă atacantul oaspeţilor, de la doar 2-3 metri a trimis-o în transversală. Mingea a ajuns tot la Nicoliţă care a şutat de data aceasta pe spaţiul porţii însă Cătălin Ciocan a evitat golul. Portarul gazdelor a mai avut o intervenţie salvatoare la şutul lui Chirică (min. 67). Presiunea exercitată de CS Făurei la poarta gazdelor a dat rezultate în minutul 75, când Stelian Nicoliţă a reuşit să înscrie, iar echipa vizitatoare conducea cu 2-1 şi partida părea jucătă. Numai că fobaliştii din Făurei s-au crezut cam devreme învingători şi acest lucru i-a costat. După o fază spectaculoasă, în minutul 82, Marius Barbu a restabilit egalitatea, iar trei minute mai târziu Turiac stabilit scorul final, 3-2, pentru Victoria Traian, formaţie care nici în acest meci nu a putut conta pe câţiva titulari. Iar în aceste condiţii lupta pentru locul întâi s-a relansat, diferenţa dintre CS Făurei şi Victoria Traian fiind de doar 2 puncte, cu trei etape înainte de finalul turneului play-off.

Victoria Traian: Cătălin Ciocan – Martinescu, Postolea, Turiac, Veber – M. Ion,  Pârliţeanu, Barbu, Alpăreanu (min. 81: Zaharia) – Neagu, Cristian Ciocan.

CS Făurei: Goicea – Grozea, Poteraşu, Cotigă, Bardaş - Vlad, Chirică, Percă - Mîţă (min. 83: Novac), S. Nicoliţă, Pungă.

Favoritele s-au impus în celelalte partide

Viitorul Ianca a câştigat cu 4-1, pe teren propriu partida cu Voinţa Şuţeşti şi tot cu acelaşi scor Viitorul Însurăţei a învins-o în deplasare pe Victoria Cazasu.

În play-out, după o partidă cu şapte goluri şi cu răsturnări de scor, Voinţa Vişani s-a impus cu 4-3 în deplasare la Gloria Movila Miresii, golul victoriei echipei vizitatoare fiind marcat de Băbeanu în minutul 93.

Ordinea primelor clasate în play-off: 1 CS Făurei 44 puncte, 2 Victoria Traian 42, Viitorul Ianca 30. Ordinea primelor clasate în play-out: 1 Dunărea Tichileşti 19 puncte, 2 Pandurii Tudor Vladimirescu 18, 3 Voinţa Vişani 18.