Victoria Traian, egala Metalului Buzău timp de 63 de minute

• Adrian Postolea a marcat golul gazdelor • buzoienii s-au impus cu 4-1 şi au urcat pe locul al doilea în clasament

Cât timp au rezistat din punct de vedere fizic, jucătorii de la Victoria Traian au fost egalii celor de la Buzău care cochetează cu podiumul, iar rezultatul de egalitate, 1-1, înregistrat la finalul primei reprize vine în sprijinul acestei afirmaţii. Gazdele au început foarte bine partida cu Metalul Buzău şi au ratat două mari ocazii în primele şapte minute. Mihai Popa a rămas singur cu Toader dar portarul oaspeţilor a reuşit, în extremis, să evite golul, iar cinci minute mai târziu Mocanu a trimis mingea pe lângă poartă. Metalul a deschis scorul la prima ocazie avută, în minutul 19, prin Andrei Grăjdan. Boitaş a fost la un pas de egalare în minutul 23 însă presiunea formaţiei gazdă s-a concretizat în minutul 28 când Adrian Postolea a marcat un gol spectaculos, iar scorul a redevenit egal, 1-1. Trăistaru (min. 36) îi putea aduce din nou în avantaj pe buzoieni însă mingea lobată de el peste portarul Vasilache a trecut pe lângă poartă. Pe finalul primei reprize Mihai Ion a şutat de două ori la poartă dar de fecare dată Vasilache a fost la post. Victoria Traian putea trece în avantaj la patru minute de la reluare, Barbu a şutat la rădăcina barei, dar din nou portarul Toader a avut o intervenţie spectaculoasă şi a evitat golul. Din minuteul 63, jocul s-a derulat într-o singură direcţie, spre poarta gazdelor. Lungoci a ratat în minutul 63 dar tot el şi-a adus echipa în avantaj un minut mai târziu. Până la finalul partidei Valentin Lungoci a realizat hat trick-ul şi a trimis o dată mingea în transversală. Victoria Traian a avut o singură ocazie în repriza a doua, în minutul 81 când Mihai Popa a executat foarte bine o lovitură liberă dar Toader a scos mingea de sub transversală.

Victoria Traian: Vasilache (min. 89: Dinu) – P. Olmazu, Tureac, Boitaş, C. Ion – Postolea (min. 70: Bolozan), Barbu (min. 66: Leu), Pârliţeanu, Alpărean – Mocanu, M. Popa.