Victoria Traian a defilat în primul meci cu FC 2007 Gârceni

• campioana judeţului Brăila a câştigat cu 4-0 şi a făcut  un pas important spre Liga a III-a • Marius Barbu a fost din nou decisiv pentru Victoria Traian • peste 300 de spectatori au înfruntat ploaia şi au asistat la victoria favoriţilor

După un turneu play-off foarte bun, Victoria Traian a câştigat clar, 4-0, meciul tur al barajului de promovare cu FC 2007 Gârceni şi este la un pas de Liga a III-a. Cu toate că în anumite perioade a plouat torenţial, peste 300 de iubitori ai fotbalului din Brăila dar şi din judeţ au venit la Traian să-i urmărească pe jucătorii pregătiţi de Viorel Ciucaşu. Organizarea partidei a fost una ireproşabilă, iar de acest aspect s-a ocupat personal Nicuşor Abăseacă, primarul comunei Traian.

Pe un teren îmbibat de apă, cu porţiuni unde apa băltea, deşi organizatorii au căutat în permanenţă până la startul partidei să-l facă practicabil, Victoria Traian a defilat spre un succes categoric în partida cu FC 2007 Gârceni şi dacă ar fi fructificat toate ocaziile de gol gazdele puteau avea un avantaj mult mai mare la finalul partidei tur. Echipa gazdă a atacat încă din startul partidei şi, după doar trei minute, a deschis scorul. După o acţiune colectivă, Pârliţeanu a şutat de la marginea careului însă Iacob a reuşit să scoată mingea de sub transversală, cornerul a fost executat de Pârliţeanu, iar Marius Barbu s-a înălţat peste apărătorii adverşi şi a trimis mingea, cu capul, în plasa porţii oaspeţilor.

Victoria Traian a continuat asediul asupra careului advers şi putea să-şi dubleze avantajul în minutul 24, când Cristian Ciocan a şutat la poartă însă Iacob a reuşit să evite, in extremis, golul. Abia în minutul 29, FC Gârceni a reuşit să-şi treacă în cont prima ocazie de gol. Zaharia a fost faultat în apropierea careului gazdelor şi formaţia vizitatoare a obţinut o lovitură liberă, Bucur a şutat plasat dar Constandache a fost la post. Echipa gazdă a revenit în atac şi un minut mai târziu, după un corner executat de Pârliţeanu, Turiac a trimis mingea, cu capul, pe lângă colţul lung. Zece minute mai târziu, după o acţiune de atac prelungită a gazdelor şi, după o centrare a lui Veber, Marius Barbu a realizat “dubla”, astfel că la pauză Victoria Traian conducea cu 2-0.

Scenariul s-a repetat şI în repriza a doua

FC Gârceni a controlat jocul în primele minute ale părţii secunde însă acţiunile oaspeţilor au fost destrămate de defensiva gazdelor înainte ca ele să devină periculoase pentru portarul Constandache. Ciocan (53) a irosit prima mare ocazie de gol a reprizei a doua, iar pe lista ratărilor şi-au mai tecut numele Postolea şi Pârliţeanu. Acesta din urmă s-a distrat cu defensiva oaspeţilor în minutul 62, a intrat într-un unghi dificil şi cu toate acestea a reuşit să şuteze la colţul scurt, însă Iacob a reţinut mingea în doi timpi. Viorel Ciucaşu a făcut

prima modificare în echipa sa, iar noul intrat, Leu, a rămas singur cu Iacob dar a şutat în bară. Mingea a ajuns totuşi la Barbu, care, de la marginea careului mare, a şutat plasat în plasa porţii oaspeţilor pentru 3-0.  Şi Andrei Ciucaşu putea înscrie pentru echipa gazdă la prima atingere a balonului. Scorul final al meciului a fost stabilit în minutul 87 de Cristian Ciocan. Victoria Traian a câştigat cu 4-0 şi a luat o serioasă opţiune la accederea în Liga a III-a.

Victoria Traian: Constandache – Martinescu (min. 85. A. Ciucaşu), Zăgan, Turiac, M. Ion – Postolea, Barbu, Pârliţeanu, Veber – Ciocan, Neagu (min. 72: Leu).

FC 2007 Gârceni: Iacob – Ignat, Fofici, Ilişanu, Mihăilă - Bucur, Şoldan, Apostu, Bojoagă - Pintilie, Zaharia. Au mai jucat Buzatu, Arhire şi Ivănică.