Victoria Traian a câștigat cu 2-1 derby-ul cu ACSC Cazasu

* un meci spectaculos mult peste nivelul fotbalului județean * “dubla” lui Puia a decis soarta partidei de la Cazasu

Etapa a 2-a a Cupei României – faza județeană Brăila, a programat sâmbăta trecută, în Seria a II-a, la Cazasu, un derby între ACSC Cazasu și Victoria Traian, iar meciul dintre cele două rivale din fotbalulul județean brăilean a fost mult peste nivelul valoric al Ligii a IV-a. S-a jucat în viteză, jocul a avut ritm chiar și în repriza a doua în care a plouat torențial.

Echipa pregătită de Puiu Antohi și Nicu Rotaru, Victoria Traian, putea deschide scorul în minutul 2 când Paul Ioan a șutat violent de la 25 de metri, mingea a lovit transversala, apoi pe portarul Drăgan și a ieșit în corner. În minutul 4, Ciocan a trimis mingea pe lângă poartă. Drăgan (min. 25) a prins în doi timpi mingea șutată de Huțu. Moldoveanu i-a creat din nou emoții lui Drăgan în minutul 32, când a șutat violent de la 20 de metri, însă portarul gazdelor a reușit să prindă mingea în doi timpi. Drăgan a mai avut emoții mari și în minutul 39 când Piașu a trimis mingea, cu capul, spre propria poartă, dar mai rapid a fost Ciocan, atacantul echipei din Traian a șutat violent dar portarul gazdelor a avut un reflex salvator.

În primul sfert de oră al reprizei secunde ACSC Cazasu a fost echipa care a dominat teritorial însă Matei (min. 56) și Luchian (min. 60), cu poarta goală în față, au irost două mari ocazii ale echipei gazdă. Ghețu (min. 69) din poziție centrală a trimis mingea peste transversală, iar la poarta cealaltă Călin a șutat violent, în cădere Tudor a scăpat mingea, dar s-a ridicat la timp pentru a o reține chiar de pe linia porții. În doar cinci minute, Puia a realizat “dubla” și Victoria Traian conducea cu 2-0 în minutul 82. Matei a transformat un penalty acordat echipei sale în minutul 84 și a stabilit scorul final, 2-1, pentru Victoria Traian.

ACSC Cazasu: Drăgan – N. Cazan, Custură, Cotigă, Luchian – Pîrlițeanu (min. 85: Urmeș), Bratosin (min. 65: Crangă), Călin, Pavelescu (min. 77: Gorgovan) – Matei, Piașu.

Victoria Traian: Tudor – V. Alin, Zăgan, Ghețu, A. Coman – P. Ioan (min. 63: Puia), Moldoveanu, Mâță (min. 46: Chivu), Buzatu (min. 73: Șerbănescu) – Ciocan, I. Huțu (min. 46: Văsii).