Victoria Traian – FC Voluntari II 0-7 (0-2)

• impact dur pentru Victoria Traian la primul contact cu Liga a III-a • echipa gazdă merita totuşi golul de onoare

Formaţia din Traian a fost învinsă cu 7-0, la Tudor Vladimirescu, în prima etapă a Ligii a III-a, de satelitul echipei FC Voluntari, la care au evoluat jucători cu prezenţe în primele două eşaloane ale fotbalului românesc precum Bălan, Tudorică, Tăbăcariu sau Adrian Voicu. Însă, raportat la numărul ocaziilor, oaspeţii puteau câştiga la un scor mult mai mare, dar şi gazdele meritau să înscrie măcar un gol. În minutul 4, Trandafirescu a irosit prima ocazie de gol a echipei vizitatoare, iar după alte şase minute, Costache a deschis scorul, min 10: 0-1. Bălan (min. 12) ar fi putut dubla avantajul echipei sale, însă a trimis mingea pe lângă vinclul porţii apărate de Tunea, dar putea fi şi 1-1 în minutul 16, însă mingea şutată de Postolea a lovit bara. A urmat o mare de ratare a echipei FC Voluntari semnată de Adrian Bălan (min. 18) care l-a driblat pe Tunea dar a trimis mingea pe lângă poartă. După numai trei minute Vlad Gisă a recuperat mingea la mijlocul terenului şi, după o combinaţie cu Trandafirescu, a stabilit scorul primei reprize, 2-0, pentru satelitul echipei FC Voluntari. Ignat a rămas singur cu Tunea, dar de la numai 2 metri a şutat peste transversală, iar în minutul 41, Tunea a avut două intervenţii consecutive foarte bune la şuturile lui Trandafirescu şi Bălan. Cu două minute înainte de pauză, Costache şi-a trecut şi el numele pe lista ratărilor.

La trei minute de la reluare, Ureche a marcat de la doar 3 metri, iar în minutul 50, după reuşita lui Bălan, FC Voluntari II conducea cu 4-0. Trandafirescu şi Voicu au ratat două ocazii clare de gol, dar în minutul 64 oaspeţii au înscris al cincilea gol prin Voicu. Până la finalul părţii secunde Costache şi Bălan au realizat “dubla” astfel că, în minutul 79, oaspeţii conduceau cu 7-0. Mocanu şi Postolea şi-au încercat şansele de la distanţă, însă Victoria Traian nu a reuşit să marcheze golul de onoare.

Victoria Traian: Tunea (min. 46: Constandache) – P. Olmazu, Boitaş, Turiac, Postolea – Martinescu, Pârliţeanu, C. Ion, Leocă (min. 59: Alpărean) – Mocanu, M. popa (min. 70: Barbu).