Victoria Traian încheie anul în fotoliul de lider

• Viitorul Şuţeşti a realizat scorul etapei a 16-a, 9-2, în partida cu Dacia Unirea II Brăila • Sportul Chiscani a stat în această rundă, dar se află pe locul al doilea, la un punct de lider

Etapa a 16-a a fost ultima care s-a mai desfăşurat din Liga a IV-a în acest an.

A fost o rundă în care echipele vizitatoare au obţinut doar un singur punct, este vorba despre remiza, 3-3, obţinută de Dacia Berteşti în deplasarea de la Pandurii Tudor Vladimirescu. Un meci în care oaspeţii au condus cu 1-0, Băjenaru a deschis scorul pentru Dacia Berteşti în minutul 25 apoi formaţia gazdă a marcat de trei ori prin Bălănică. Echipa din Berteşti a mai punctat o dată prin G. Capbun, astfel că la pauză scorul a fost 3-2 în favoarea celor de la Pandurii. Repriza a doua a fost echilibrată, iar scorul final, 3-3, a fost stabilit încă din minutul 78 când a înscris Gheorghiţă.

Victoria Traian a condus cu 1-0 la pauză şi cu 3-0 în minutul 65, însă finalul de meci a aparţinut oaspeţilor care au înscris de două ori. Voinţa Vişani a sperat într-o surpriză însă nu a mai reuşit să înscrie, iar echipa din Traian s-a impus la limită, 3-2.

Viitorul Însurăţei s-a impus cu 6-1 în partida cu ACSC Cazasu, formaţie care a avut multe absenţe notabile în lot. Scorul rundei a fost stabilit de Viitorul Şuţeşti care s-a impus cu 9-2 în partida cu Dacia Unirea II Brăila.

Lider după 16 etape este Victoria Traian cu 41 de puncte, pe locul al doilea se află Sportul Chiscani, 40 puncte, dar cu un joc mai puţin disputat, iar pe al treilea Viitorul Însurăţei 36 puncte.