Victoria Cazasu primul lider al Ligii a IV-a

Sâmbăta trecută, în primele cinci partide ale etapei inaugurale a Ligii a IV-a s-au înregistrat patru victorii ale gazdelor şi un singur rezultat de egalitate, 2-2, în derby-ul de la Plopu.
Partida de la Tudor Vladimirescu a depăşit pe alocuri valoarea eşalonului al patrulea. Pe o suprafaţă de joc impecabilă "Pandurii" şi CS Făurei au etalat un fotbal de calitate iar evoluţia scorului spune totul despre acest joc. Gazdele au deschis scorul în minutul 9, după un penalty transformat de Şerbănescu, însă zece minute mai târziu oaspeţii au egalat prin Nenciu. Graţie reuşitei spectaculoase a lui Pascu (min. 27) gazdele au avut un avantaj de un gol la pauză. La patru minute de la reluare Andrieş a marcat pentru 3-1 însă replica oaspeţilor nu s-a lăsat aşteptată şi, la jumătatea părţii secunde, Bulancea a redus din diferenţă. Jocul s-a animat pe final însă cel mai bun jucător de pe teren, Cristian Pascu, a executat impecabil o lovitură liberă şi a trimis mingea în vinclul porţii apărate de Frangu, astfel că "Pandurii" s-au impus meritat, cu 4-2.
Scorul rundei a fost realizat de Victoria Cazasu, 7-1, în partida de pe teren propriu cu nou promovata, Voinţa Şuţeşti, un joc în care Iulian Oaie a înscris de cinci ori. După acest succes categoric Victoria Cazasu este primul lider al Ligii a IV-a.
Sportul Chiscani a controlat jocul cu Gloria Movila Miresii din primul şi până în ultimul minut de joc, a ratat şi un penalty în prima repriză, însă şi-a asigurat victoria abia în minutul 90, graţie reuşitei lui Andrei Crăciun. Duminică, după un meci spectaculos, Dacia Unirea II s-a impus cu 3-2 la Viitorul Însurăţei, golul victoriei formaţiei brăilene fiind marcat în ultimul minut din prelungirile reprizei a doua.
Cu alte detalii vom reveni după omologarea rezultatelor.