Victoria Cazasu a cistigat cu un scor categoric derby-ul cu Avintul Chiscani

Primele doua clasate si-au pastrat invincibilitatea si dupa etapa a cincea. Costel Mocanu (min. 44) si Gologan (min. 79) au semnat golurile prin care lidera s-a impus in fata nou promovatei Tractorul Viziru. Meciul a avut insa si trei minute in care cele doua formatii au fost la egalitate dupa ce Marius Beliciu a marcat pentru 1-1 in minutul 76.
Un scenariu asemanator s-a derulat la Cazasu. Gazdele au deschis scorul inca din minutul 4 prin Ionut Coman insa dupa numai sapte minute Durbaca a restabilit egalitatea. Victoria a dominat teritorial, si-a creat destule ocazii, dar pina la pauza nu a mai reusit sa intre in avantaj. In repriza secunda formatia din Cazasu a reusit sa mai inscrie de doua ori, prin Alexandru Popescu si Basno si sa pastreze diferenta de doua puncte care o separa de prima clasata.
Un meci pe muchie de cutit s-a desfasurat intre FC Steaua si SC Adevarat. Echipa patronata de Huseyin Tekinalp a controlat jocul si in minutul 52 avea deja un avantaj de doua goluri, in urma reusitelor lui Marius Barbu si Marius Iorga. Chiar si in inferioritate numerica, dupa eliminarea mai putin justificata a portarului gazdelor, Marius Serbu - FC Steaua a avut trei patru ocazii de a-si majora scorul pe contraatac. Cum ocaziile se razbuna, in minutul 83 Marcel Adascalului a redus din diferenta, iar in minutele de prelungire oaspetii au avut chiar sansa de a egala, numai ca mingea sutata de unul dintre jucatorii oaspetilor, aflat intr-o flagranta pozitie de ofsaid, semnalizata de asistent nevalidata insa de centralul Daniel Deca a fost degajata de Marius Subtirica de pe linia portii. Daca la seniori s-a impus FC Steaua, in confruntarea juniorilor cistig de cauza a avut SC Adevarat, astfel ca echipa lui Marcel Adascalului, are maximum de puncte si dupa cinci etape se afla pe locul al doilea dupa Petrolul datorita golaverajului mai slab.

Vointa Gaiseanca a spart ghinionul si a obtinut primul succes

Dupa ce a pierdut cu 0-7 la Chiscani Viitorul Ianca a fost o prada usoara si pentru Victoria Traian chiar daca a evoluat pe teren propriu. In doar trei minute oaspetii au marcat tot de atitea ori prin Serban, Dorian Nistor si Stanciu luind astfel o serioasa optiune la victorie inca dupa primele 45 de minute. In partea secunda ambele formatii au inscris de cite doua ori, Viitorul prin Alin Negoita si Dragos Ghita, in timp ce pentru formatia din Traian, Butoi a reusit o dubla.
Daca in runda anterioara a fost urmarita de ghinion, desi a avut citeva ocazii clare de a marca Vointa Gaiseanca a reusit un joc foarte bun in compania echipei Avintul Ciresu si s-a impus cu 2-0 gratie golurilor marcate de Ionel Barbu si Madalin Vasii.
Performerul etapei a cincea a fost jucatorul Serban Feraru care a inscris cinci din cele sase goluri marcate de Viitorul Galbenu in victoria cu 6-3 din partida cu CS Faurei.
Victoria Dedulesti a cistigat cu 3-1 disputa cu Vointa Visani desi dupa prima repriza era condusa cu 1-0. Pentru gazde au marcat Barbieru (min. 58), Moldoveanu (min. 75) si Vizireanu (min. 80) iar pentru oaspeti, Sandel Butiseaca (min. 12).

Unirea Maxineni - Unirea Gradistea 4-1
Dupa aceasta etapa podiumul arata astfel: 1 Rompas Vadeni 15 puncte, 2 Unirea tricolor Scortaru vechi 12 puncte, 3 Gloria Movila Miresii 11 puncte.