UPDATE 19.05: Dacia Unirea Braila, 3 - 1 cu Otelul Galati. Bravo baieti!

UPDATE 19.05: Rezultatul final al meciului Dacia Unirea Braila cu Otelul Galati a ramas 3 - 1 dupa cele 30 de minute de prelungiri. Astfel, echipa braileana s-a calificat in saisprezecimile Cupei Romaniei. Marcatorii celor 3 goluri pentru Braila au fost Musca (2 goluri) si Iosofache, in timp ce pentru oaspeti a marcat Miron. Vom reveni

UPDATE 18.56 Dacia Unirea Braila Otelul Galati 3 - 1. Mai sunt doar cateva minute de joc

UPDATE 18.45: A inceput a doua repriza de prelungiri, in continuare 1 - 1: In continuare scor egal 1- 1 in meciul Dacia Unirea Braila - Otelul Galati care se desfasoara acum pe Municipal. Partida a intrat in a doua repriza de prelungiri. Echipa galateana este cu un om in minus.

UPDATE: 18.30 Meciul Dacia Unirea Braila - Otelul Galati a intrat in prelungiri: Dupa cele 90 de minute regulamentare de joc, meciul Dacia Unirea Braila - Otelul Galati s-a incheiat la egalitate 1 - 1. Astfel, s-a intrat in prelungiri, mai precis doua reprize a cate 15 minute fiecare si o pauza de 5 minute intre ele.

UPDATE 17.25 Dacia Unirea Brăila şi Oţelul Galaţi, 0 – 0 la pauză

Dacia Unirea Brăila şi Oţelul Galaţi sunt la egalitate după primele 45 de minute ale meciului care se desfăşoară acum pe stadionul municipal. A fost o primă repriză cu o posesie a mingei de partea brăilenilor însă fără mari realizări. Fiecare echipă a ratat câte o mare ocazie de gol. Vom reveni

Miza jocului, calificarea în faza a şasea a Cupei României la fotbal

Astăzi, pe Municipal, Dacia Unirea şi Oţelul Galaţi se întâlnesc într-un meci eliminatoriu din faza a cincea a Cupei României la fotbal. O partidă a orgoliilor între cele două formaţii rivale. Anul trecut, pe când evolua în prima ligă, Oţelul a eliminat-o pe CF Brăila din Cupă chiar pe Municipal, acum datele problemei sunt altele, ambele formaţii activează în Liga a II-a. Elevii lui Alin Pânzaru au început foarte bine actuala ediţie de campionat, au două victorii şi se află pe primul loc în seria întâi a Ligii a II-a, în timp ce gălăţenii, cu două înfrângeri, deţin "lanterna roşie" a grupei. Din acest punct de vedere, Dacia Unirea porneşte cu prima şansă. Ieri dimineaţă, Alin Pânzaru a condus ultimul antrenament al brăilenilor înaintea meciului cu Oţelul Galaţi, iar în finalul şedinţei de pregătire jucătorii au exersat loviturile de la 11 metri. Pe tot parcursul şedinţei de pregătire, fotbaliştii pregătiţi de Pânzaru şi Vlad au fost încurajaţi din tribună de un grup de suporteri. "Brăila bate Oţelul! sau "Suntem cu voi mereu, nu vă vom lăsa la greu", au scandat fanii cei mai înfocaţi ai Daciei Unirea. Tot lotul este valid pentru partida de astăzi, aşa că tehnicienii brăileni pot trimite în teren cea mai bună formulă de echipă, obiectivul fiind unul singur, calificarea în faza a şasea a Cupei României.
"Mergem la victorie, de aceea am luat în calcul toate variantele de calificare, am exersat inclusiv loviturile de la 11 metri. Ceea ce mă bucură este faptul că nu avem jucători accidentaţi, acum rămâne să-i găsim pe cei unsprezece fotbalişti care să ne califice în faza următoare. Nu va fi un meci uşor pentru că Oţelul vine după două înfrângeri în campionat şi doreşte să se reabiliteze în faţa propriilor suporteri, dar şi pentru noi este un moment decisiv. Vrem să demonstrăm factorilor de decizie din Brăila că suntem serioşi şi că putem face o figură frumoasă în acest sezon atât în campionat, unde suntem neînvinşi, pe primul loc, dar şi în cupă. Şi atunci poate vom fi şi noi sprijiniţi financiar. Totodată, vrem să atragem publicul la stadion, la meciul cu Oţelul avem nevoie de susţinerea brăilenilor şi sperăm în sprijinul lor", a declarat Alin Pânzaru.

Meciul de fotbal de la Stadion, sub protecţia jandarmilor

• astăzi, 9 septembrie, jandarmii brăileni vor fi în acţiune şi vor avea grijă să nu apară incidente nedorite • se dispută partida de fotbal dintre echipele Dacia Unirea Brăila şi Oţelul Galaţi

Zeci de jandarmi vor fi în acţiune la Stadionul Municipal Brăila. Astăzi, 9 septembrie, jandarmii vor avea grijă să nu apară incidente nedorite la partida de fotbal dintre echipele din Brăila şi Galaţi.
60 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Brăila vor asigura măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor ce vor fi prezenţi la Stadionul Municipal din Brăila, pe timpul disputării partidei de fotbal dintre echipele Dacia Unirea Brăila şi Oţelul Galaţi, din cadrul Cupei României la fotbal.
"Intrarea în stadion la meciul de fotbal ce este programat să înceapă la ora 16.30, accesul publicului, paza vestiarelor şi protecţia arbitrilor, îndrumarea şi supravegherea publicului în stadion se realizează cu agenţi ai societăţii de pază şi protecţie contractate de organizator", a precizat plt. maj. Sorin Neftode din cadrul IJJ Brăila.
Jandarmii recomandă suporterilor să nu se implice în incidente care ar putea duce la tulburarea ordinii şi liniştii publice şi atenţionează că legislaţia în vigoare interzice persoanelor fizice deţinerea şi folosirea de materiale pirotehnice. Spectatorii nu au voie să introducă în stadion astfel de obiecte care pot pune în pericol securitatea participanţilor la competiţia sportivă. Este interzis accesul în stadion cu substanţe toxice, băuturi alcoolice, recipiente, corpuri contondente, cuţite sau pumnale.