Unirea Faurei intilneste pe teren propriu Delta Tulcea

Jucatorii nou promovatei Unirea Faurei sint optimisti inaintea acestui meci si spera sa obtina prima lor victorie in Divizia C. La toate antrenamentele din aceasta saptamina antrenorul Iacob Carst a incercat diverse solutii pentru a-i inlocui pe Fratila si Anghelina, jucatori care au fost eliminati in meciul din etapa trecuta de la Ianca.
"Sintem pe un drum bun consider eu. In etapa trecuta s-a vazut clar ca am trecut peste tracul debutului in acest esalon si cu putin noroc am fi plecat cu un rezultat bun de la Ianca. Acest meci il vom aborda cu toata seriozitatea, si chiar daca vom intilni o pretendenta la promovare, ne vom stradui sa facem o partida buna si sa obtinem toate punctele puse in joc", a declarat antrenorul Iacob Carst.

Miercuri, intr-o partida de verificare, Petrolul Ianca a invins cu 9-1 divizionara D, Viitorul Insuratei

In vederea meciului de la Galati cu Politehnica, Petrolul Ianca a sustinut miercuri un joc de verificare cu una dintre fruntasele Diviziei D, Viitorul Insuratei. Antrenorul Dumitru Bulancea a inceput meciul intr-o formula apropiata de cea pe care o va folosi astazi, Jalba - Bosoi, Em. Cristian, Zainea, Smeu - Rosu, Perca, Balta, Bandarica - Berceanu, Grosu, si pina la pauza divizionara C a reusit sa marcheze de sase ori. Emil Cristian a transformat un penalty in minutul 4, iar un minut mai tirziu, cu un sut de la 30 metri, Balta a dus scorul la 2-0. Cea de-a doua serie de goluri petroliste a fost realizata de atacantii echipei, Berceanu (min. 20), Grosu (min. 22). La trei minute, dupa o actiune personala, in care a driblat si portarul, Bandarica a urcat scorul la 5-0. Pina la pauza, fiecare formatie a mai marcat cite o data. In minutul 30, Balta a realizat dubla, iar cinci minute mai tirziu, Saftoiu a marcat unicul gol al gazdelor.
In repriza a doua au intrat in joc portarul Dragan si jucatorii de cimp Stanciulescu, Moldoveanu, Hrinca, Bulancea, Neta si Carabat, dar apetitul ofensiv al petrolistilor nu a scazut.
Neta a reusit sa marcheze de doua ori, iar Grosu a stabilit scorul final, 9-1, in minutul 80.
"Am facut o repetitie utila, inaintea partidei cu Politehnica. Faptul ca nu avem jucatori indisponibili si ca in acest meci am vazut la ei un mare apetit de joc si de gol, ma indreptateste sa sper ca vom veni cu trei puncte de la Galati", a declarat presedintele Petrolului, Iancu Teodorescu.