Un nou pas greșit făcut de Dacia Unirea

* formația brăileană a remizat acasă, 1-1, cu CSM Bacău * lupta pentru primele două locuri rămâne deschisă

Lupta pentru primele două locuri în Seria a II-a a Ligii a III-a rămâne deschisă după ce Dacia Unirea a făcut un nou pas greșit pe teren propriu, 1-1, cu echipa de pe locul al 7-lea, CSM Bacău. Cu golgeterul Patrick Petre în tribună, pentru cumul de patru cartonașe galbene, Dacia Unirea a remizat, 1-1, cu o echipă din coada clasamentului, cu toate că și-a creat destule ocazii de a înscrie. În două dintre ele, Stănescu și Batchabi au fost singuri cu portarul CSM-ului, dar nu au marcat.

În prima repriză, niciuna dintre cele două combatante nu a reușit să șuteze pe spațiul porții. Preda (min. 4) a trimis mingea cu capul peste poartă și tot pe lângă țintă a șutat Stănescu în minutul 9. Singur în careul oaspeților, Cocîrlă (min. 25) a abuzat de un dribling în plus, mingea a ajuns la Stănescu, dar acesta a fost blocat de un adversar. Ioniță (min. 31) a trimis mingea, cu latul, razant cu bara din dreapta a porții CSM-ului. Cu patru minute înainte de pauză, Ungureanu i-a așezat mingea lui Popa, însă mingea șutată de acesta a fost deviată în corner de Cocîrlă.

Andrei (min. 53) a avut o intervenție foarte bună în fața lui Popa, apoi a urmat cea mai mare ocazie a gazdelor. Stănescu a rămas singur cu portarul CSM-ului, a încercat o scăriță, dar a ratat execuția și Dogaru a prins mingea. În minutul 66, la o acțiune a oaspeților care nu anunța nimic deosebit, Daniel Preda a șutat de la 25 de metri, mingea l-a lovit pe Apostolache și a poposit în poarta echipei gazdă. Iar CSM Bacău conducea nesperat cu 1-0.

După primirea golului, Dacia Unirea s-a instalat în jumătatea adversă de teren și în minutul 75 a restabilit egalitatea, după golul marcat de Raphael Stănescu, 1-1. Formația brăileană putea să câștige acest meci. Batchabi (min. 93) a șutat la poartă, Dogaru a deviat mingea până la Vali Robu, acesta a căzut după un duel cu un adversar, dar nu a primit penalty. Și partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Dacia Unirea: Andrei – Cocîrlă, Moroianu, Stănciulescu, Păvălache – V. Robu, Lungu, N. Ioniță (min. 89: Duțu), Vîlceanu (min. 65: Apostolache) – R. Stănescu, Batchabi.