Un nou eurogol marca Bănel Nicoliţă

* fostul internaţional a jucat pe postul de fundaş central şi pe lângă acest gol a mai pasat de două ori decisiv * echipa sa, CS Făurei, a câştigat cu 6-0 partida cu satelitul Daciei Unirea

CS Făurei a câştigat la scor, 6-0, disputa cu satelitul Daciei Unirea, iar cel mai bun jucător de pe teren a fost Bănel Nicoliţă. Cu toate că a jucat pe postul de fundaş central, fostul internaţional a participat la aproape toate fazele ofensive ale formaţiei sale, a marcat un eurogol şi a dat două pase ge gol. Cu toate că a plouat pe toată durata jocului, prima repriză a fost una spectaculoasă şi a depăşit cu mult valoarea acestui eşalon. ~n minutul 7, Bănel Nicoliţă s-a distrat cu flancul dreapta al apărării oaspeţilor, a centrat în faţa porţii, iar Daniel Percă a făcut inutilă intervenţia portarului Mitrea şi a deschis scorul. Stelian Nicoliţă în două rânduri şi Omer Vlad au trecut apoi pe lângă majorarea scorului, iar în minutul 29 Bănel Nicoliţă a şutat înşelător de la marginea careului şi Mitrea a prins mingea în doi timpi din faţa lui Pungă. Dacia Unirea a făcut un joc de aşteptare şi putea egala în minutul 31, însă portarul gazdelor a fost la post şi a reţinut mingea şutată de Marin Iordache. Stelian Nicoliţă a ratat în minutul 45 ultima ocazie a gazdelor. Repriza a doua s-a jucat într-un singur sens, spre poarta lui Mitrea, iar CS Făurei a înscris de cinci ori însă a ratat cel puţin tot atâtea ocazii rarisime de gol. La cinci minute de la reluare, după o acţiune personală, Pungă a marcat pentru 2-0. Gazdele au rămas în jumătatea adversă de teren iar în minutul 56, după o pasă de la fratele său, Stelian, Bănel Nicoliţă a şutat de la 20 de metri în vinclul porţii lui Mitrea, mingea a lovit transversala şi a poposit în plasă. Era deja 3-0 pentru CS Făurei. Reuşita a patra a gazdelor a fost tot o bijuterie de gol, iar autorul lui a fost Stelian Nicoliţă. Lansat de Bănel la marginea careului advers, Stelian Nicoliţă l-a driblat pe Mitrea ieşit în întâmpinare şi a şutat cu piciorul stâng în vinclul colţului lung. După un un doi cu Omer, Vlad Pungă a marcat pentru 5-0, iar ultimul gol al partidei a fost semnat de Bardaş. Ocazii mari au mai irosit Stelian Nicoliţă, Omer, Vlad şi Bardaş. ~n urma acestei victorii CS Făurei a acumulat 25 de puncte, cu nouă mai mult decât a doua clasată, însă în etapa următoare echipa manageriată de Bănel Nicoliţă va sta.

Surpriză la {uţeşti

După o serie de opt etape în care nu a cunoscut gustul eşecului, Voinţa {uţeşti a făcut primul pas greşit din acest campionat, a pierdut cu 1-0 pe teren propriu în faţa unei formaţii de mijlocul clasamentului, Viitorul Ianca. Oaspeţii au reuşit să marcheze în minutul 2 prin Răzvan Iacob şi şi-au păstrat acest avantaj fragil până la finalul partidei, deşi din minutul 35 au evoluat cu un jucător mai puţin pe teren. Victoria Traian a fost echipa care şi-a creat mai multe ocazii în partida de la Viitorul ~nsurăţei, însă elevii lui Viorel Ciucaşu nu s-a ales decât cu un singur punct din această deplasare. Victoria Cazasu, pentru care Oaie şi Banciu au realizat câte o “dublă”, s-a impus cu 5-0 în partida de pe teren propriu cu Voinţa Vişani. Meciul de la Tichileşti s-a încheiat nedecis, 3-3, toate golurile fiind marcate în repriza a doua.

După nouă etape, podiumul se prezintă astfel: 1 CS Făurei 25 puncte, 2 Voinţa {uţeşti 16 puncte (golaveraj: 26-9), 3 Victoria Traian 16 puncte (22-8).