Un nou duel brăileano-gălăţean în Cupa României la fotbal

Astăzi, de la ora 17.30, în cadrul celei de-a patra faze a Cupei României la fotbal, CF Brăila joacă pe stadionul Municipal în compania formaţiei din Liga a II-a, FCM Dunărea Galaţi, grupare la care evoluează şi brăileanul Emil Cristian.

Ambele formaţii au câştigat în campionat în week-end-ul recent încheiat, CF Brăila s-a impus cu 14-0 în deplasare la Rarăul Câmpulung Moldovenesc, iar gălăţenii au câştigat la limită, 1-0, partida de pe teren propriu cu nou promovata CSM Rm. Sărat.

Brăilenii au început preparativele pentru acest joc încă de sâmbătă după-amiază, când au efectuat primul antrenament la ora 17.30, ora oficială a jocului. Elevii lui Vasile Darie nu au avut pauză nici duminică şi nici luni, ci s-au antrenat la aceeaşi oră pentru a putea trece cu bine şi peste jocul de astăzi din Cupă.

"Este un meci oficial pe care trebuie să-l câştigăm şi-l vom trata ca atare. Va fi şi un prilej pentru noi să ne testăm puterile cu o formaţie din Liga a II-a, iar dacă va fi seriozitate eu cred că vom accede în faza următoare a Cupei României", a declarat Vasile Darie, antrenorul echipei CF Brăila.

Partida de astăzi va fi condusă de o brigadă de arbitri din Focşani formată din Gică Mihai - Florin Danciu şi Luci Stănilă. Arbitru de rezervă este Alexandru Samoilă, iar observator din partea FRF, constănţeanul Vasile Curt.

Meciurile din această fază se desfăşoară în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, astfel că în caz de egalitate, după 90 de minute de joc, se vor disputa două reprize de prelungiri şi dacă totuşi egalitatea va persista, câştigătoarea va fi stabilită în urma loviturilor de departajare de la 11 m.