Un nou derby Petrolul Ianca - Petrolul Berca

In ultimele trei sezoane formatia din Ianca nu a pierdut nici o partida in fata rivalei din Berca

Intotdeauna partidele dintre cele doua formatii au fost adevarate derby-uri, spectacolul fotbalistic ridicindu-se de cele mai multe ori la nivelul Diviziei B. Formatia din Ianca nu a pierdut nici un meci in ultimele trei sezoane, iar pozitia din clasament o recomanda cu prima sansa si astazi.
La gazde Moldoveanu si Balta acuza probleme de sanatate, iar Botezatu, nerefacut complet, a avut un program special in aceasta saptamina, in schimb va reintra in primul unsprezece fundasul central Emil Cristian. In lotul pentru acest meci va figura si Badiu, portarul de rezerva al Petrolului care si-a revenit complet dupa operatia suferita in urma cu doua luni.
"Trebuie sa ne concentram pentru a continua seria buna de rezultate din ultima vreme si sa ne mentinem pe locul secund in clasament.
Intre cele doua grupari exista o mare rivalitate sportiva si de aceea s-au luat toate masurile necesare pentru a cistiga duelul cu formatia din Berca. Cu toate ca este o partida foarte importanta pentru noi, vom da credit in continuare juniorilor din propria pepiniera, majoritatea dintre ei avind evolutii bune, integrindu-se foarte bine in echipa de fiecare data", a declarat presedintele Iancu Teodorescu.
In tur, la Berca, formatia din Ianca a reusit sa se impuna cu 1-0, in urma unui gol marcat direct din lovitura libera de catre Bandarica in minutul 15.
Pina la pauza elevii lui Dumitru Bulancea au mai ratat doua ocazii de a se desprinde decisiv prin Berceanu si Moldoveanu. Repriza a doua a fost mult mai echilibrata desi gazdele au evoluat in inferioritate numerica din minutul 50, dupa ce arbitrul de centru Anton Helesteanu l-a eliminat pe Grigore pentru un atac extrem de dur asupra lui Berceanu. Petrolistii din Ianca au trecut in citeva rinduri pe linga majorarea scorului, dar si gazdele au avut sansa de a egala insa mingea sutata de Nicola a lovit bara portii aparate de Jalba.

O victorie i-ar permite echipei CS Faurei sa urce un loc

Remiza obtinuta in etapa trecuta la ultima clasata i-a ambitionat pe jucatorii din Faurei care s-au pregatit cu mai multa daruire in aceasta saptamina pentru partida cu echipa de pe penultimul loc, Hidro-Metalcord Buzau.
Iacob Carst are posibilitatea in acest meci de a folosi cel mai bun unsprezece deoarece vor reintra Craciunescu, Tandalache si Fratila, jucatori care au fost suspendati la partida anterioara, pentru cumul de cartonase.
Daca va reusi sa cistige acest meci, CS Faurei are sanse sa urce pe locul al zecelea deoarece formatia care ocupa acest loc, Abatorul Slobozia, va juca la Tulcea, cu lidera si are sanse minime de a cistiga vreun punct.
Cu toate ca a evoluat bine inca de la inceputul jocului de la Buzau, CS Faurei s-a vazut condusa pe tabela de marcaj din minutul 20, cind atacantul gazdelor, Dinu, a speculat o greseala de marcaj a lui Fratila si o indecizie a lui Tandalache si nu i-a lasat nici o speranta portarului Ilasc.
In minutul 38 formatia din Faurei a egalat in urma unui gol marcat de catre Dumitru dupa o pasa excelenta primita de la juniorul Ionut Vasile, iar cu un sfert de ora inainte de finalul meciului, Anghelina a marcat golul victoriei pentru echipa pregatita de Iacob Carst.