Un meci de nivelul Ligii a III-a

Echipa pregătită de Ionel Ivan şi-a reluat acţiunile ofensive şi într-un interval de doar trei minute a întors rezultatul în favoarea ei. Lansat de Crăciunescu, Ionel Gatiu (min. 30) a restabilit egalitatea şi tot el a transformat penalty-ul acordat de arbitrul Daniel Decă, după un fault clar în careul brăilean al lui Bălan asupra lui Mâţă.
La câteva minute de la reluare Merloi a restabilit egalitatea, însă bucuria gazdelor a durat doar un sfert de oră, pentru că din nou a ieşit la rampă Ionel Gatiu, care, pe lângă câteva ratări, a marcat de două ori şi a tranşat astfel jocul în favoarea jucătorilor pregătiţi de Ionel Ivan.
CF Brăila II s-a zbătut în ultimele minute să scoată măcar o remiză, dar nu a reuşit decât să reducă din diferenţă în urma golului marcat de Nicu Rotaru.
La Traian, după primele 45 de minute, scorul între ocupanta locului al patrulea, Victoria Traian şi lidera, Viitorul Ianca, a fost egal, 0-0.
În repriza a doua oaspeţii au înscris prin Crăciun (min. 47) şi Enache (min. 82) şi în felul acesta formaţia din Ianca îşi păstrează cele patru puncte avans faţă de ocupanta locului al doilea deţinut de echipa din Cireşu.
Înaintea penultimei etape a turneului play off clasamentul este următorul: 1 Viitorul Ianca 68 puncte, 2 Avântul Cireşu 64 puncte, 3 CF Brăila II 50 puncte, 4 Victoria Traian 49 puncte.