Un egal care valoreaza cit o victorie

Sustinuta frenetic de aproape 3000 de spectatori, HC Dunarea a inceput fara emotii partida cu Oltchim, echipa care a inceput meciul cu cinci foste componente ale lotului national, dar si cu Mihaela Raceala, medaliata cu aur la Campionatele Europene de tineret.
Dupa un inceput echilibrat, brailencele au preluat initiativa si au condus la doua - trei goluri, cu citeva exceptii, pe intreaga durata a primei reprize, in conditiile in care au ratat si doua aruncari de la 7 metri.
Oltencele au reusit doar de patru ori sa egaleze in aceasta parte a meciului, la 1, la 2, la 10 si la 11, dar de fiecare data gazdele, prin Radovici, Patru si Ruscior, au reusit sa readuca imediat HC Dunarea in avantaj. Punctul forte al echipei gazda a fost apararea, dar si evolutia portarului Dana Goldic care a parat cel putin sase mingi pe care scria "gol".
A fost o prima repriza derulata in spiritul fair-play-ului, cu o singura eliminare, a Roxanei Gheorghe, de la Oltchim.
Repriza a doua a fost una de infarct. Intr-o atmosfera incendiara, creata de publicul brailean, in doar opt minute de la reluare, gazdele si-au creat un avantaj de sapte goluri si jocul parea ca se indreapta spre o victorie a brailencelor.
Oltchimul insa nu s-a predat. Antrenorul Cornel Badulescu a facut citeva modificari si oaspetele au inceput cursa de urmarire, reusind in minutul 55 sa restabileasca egalitatea, 23-23, in urma golului marcat de Mihaela Raceala.
"Am avut o usoara scadere, normala, cred eu, presiunea a fost mare asupra jucatoarelor, poate s-au si relaxat un pic si au mai fost si citeva greseli individuale", a explicat antrenoarea Alexandrina Soare.
Ultimele cinci minute ale partidei au fost urmarite de spectatori in picioare. Oltchim s-a distantat la doua goluri, 25-23, dar Craciun si Patru, in doar un minut au echilibrat balanta, 25-25.
In ultimul minut ambele echipe au trecut pe linga victorie. HC Dunarea a ratat atacul si, cu trei secunde inainte de final, Oltchimului i s-a acordat o aruncare de la 7 metri. Intr-un moment de maxima tensiune, Dana Goldic si-a pastrat luciditatea si a aparat aruncarea executata de cea mai prolifica jucatoare a oltencelor, Nicoleta Gisca, jucatoare care pina in acel moment nu ratase nici una dintre aruncarile de penalitate acordate echipei sale.
Dupa fluierul arbitrului, handbalistele au fost ovationate minute in sir de spectatori.
Alexandrina Soare si jucatoarele brailene au demonstrat in aceasta partida ca pot tine pasul cu cele mai valoroase echipe ale momentului.
Pentru HC Dunarea au marcat: Marinela Patru 8, Irina Radovici 5, Irina Tomuleanu 5, Ramona Ruscior 4, Sanda Asandei 2, Liliana Craciun, iar pentru Oltchim, Nicoleta Gisca 7, Georgeta Nanita 6, Roxana Gheorghe 4, Alina Braniste 2, Andreea Manea 2, Laura Meirosu 2, Mihaela Raceala 2, Laura Vadineanu.
Au arbitrat Bogdan Anton si Iulian Cristea, ambii din Iasi.

"A fost un joc fantastic de spectaculos al echipei noastre, poate cel mai bun de pina acum", este opinia antrenoarei Alexandrina Soare

A fost un joc incrincenat, fetele noastre au jucat exemplar si nu am nimic sa le reprosez, ci doar sa le felicit pe toate. Am cistigat un punct mare, cu o echipa care se bate la titlu, o echipa bine inchegata si cu valori individuale pe fiecare post. Sint foarte bucuroasa. A fost un joc fantastic de spectaculos al echipei noastre si este poate cel mai bun de pina acum", a declarat la conferinta de presa ce a urmat partidei, antrenoarea echipei HC Dunarea, Alexandrina Soare.
Punctul forte in opinia sursei citate a fost apararea insa un aport substantial l-a avut si interul Irina Tomuleanu care a rezolvat in citeva rinduri, in momente importante, atacurile formatiei gazda: "Apararea in mod clar a fost atuul nostru. Insa un cistig pentru noi a fost si Tomuleanu care a rezolvat faza de atac si chiar pe cea de aparare. Ea nu este refacuta complet, dar s-a vazut si asa ca aportul ei conteaza foarte mult pentru noi. A fost o varietate a aruncarilor de la 9 metri, unde pe linga ea s-a mai remarcat si Ruscior insa nu trebuie omis aportul jucatoarelor experimentate, Goldic, Patru, Asandei si Craciun, in momentele cheie ale meciului."
Urmatorul meci este acum la fel de important pentru HC Dunarea, iar Alexandrina Soare considera ca o victorie la Galati ar aduce mai multa liniste echipei brailene in returul campionatului.
"Fiecare punct conteaza, de aceea noi mergem sa cistigam pentru ca in situatia in care vom obtine o victorie in fata Otelului, ne vom linisti un pic in privinta returului. Avem timp sa pregatim cele sapte etape de acasa care teoretic sint mai usoare si nu vom mai fi presati de acumularea punctelor pentru a ne realiza obiectivul", a mai adaugat antrenoarea braileana.

"Am reusit sa obtinem un rezultat extraordinar cu una dintre cele mai bune echipe romanesti" a declarat, la finalul partidei, presedintele Consiliului de Administratie, Ionel Antihi

"Am trecut in acest meci de la o stare de bucurie, entuziasm, la dezamagire si tristete spre final si apoi din nou euforia ne-a cuprins pe toti. A fost unul dintre cele mai bune jocuri ale noastre, tinind cont de adversarul pe care l-am intilnit si toata lumea a putut sa vada ce inseamna o echipa ca Oltchim.
Ma bucur ca in tribune a fost prezent si domnul primar, si domnul prefect si poate ca vor privi mai atent la eforturile acestei echipe. Jocul din teren este rezultatul unei pregatiri intense nu doar din aceasta saptamina, ci de cind am promovat. Noi nu vrem sa ne facem de ris, vrem sa tinem steagul sus si iata ca am reusit sa obtinem un rezultat nesperat cu aceasta echipa, un rezultat extraordinar pe care ni l-a oferit, cu trei secunde inainte de finalul meciului, portarul Dana Glodic.
Sint promisiuni din partea domnului primar, Constantin Sever Cibu, de asemenea un angajament facut de catre presedintele Consiliului Judetean, Gheorghe Bunea Stancu, ca vom fi sprijiniti. Indiferent de forma sub care va fi sprijinita aceasta echipa, orice ajutor este binevenit. De ce? Pentru ca handbalul feminin este singurul sport de echipa care reprezinta Braila in primul esalon valoric al tarii".

Alte doua pareri despre meciul de simbata

Teodor Ciochia, director sportiv HC Dunarea: "Am condus la sapte goluri, am avut avantaj pe tabela pina in minutul 55, puteam sa cistigam, dar la fel de bine puteam sa si pierdem. Acest egal echivaleaza cu o victorie pentru noi deoarece am jucat cu o echipa cu o mare experienta in Liga Nationala si in cupele europene. Apararea a jucat de nota zece. Am reusit sa scoatem un meci egal care va conta foarte mult in viitoarea configuratie a clasamentului."
Cornel Badulescu, antrenor Oltchim: "Braila a jucat bine si o felicit pentru acest lucru. Noi ne vom juca in continuare sansele la promovare insa acestea sint din ce in ce mai mici in conditiile in care Rulmentul a cistigat la Constanta. Probabil ca de acum ne vom concentra atentia spre campionatul urmator in care vom avea cinci-sase jucatoare de valoare, vicecampioanele mondiale Hutupanu, Lecusanu, Luca, Ardean, Gilca, iar din campionatul urmator cred ca nimeni nu ne va mai putea sta in fata".