Umiliţi şi la Eforie

Practic CF Brăila se poate considera pe undeva norocoasă că a scăpat numai cu 1-0 şi asta s-a datorat faptului că jucătorii de pe Litoral s-au jucat cu ocaziile. Fără Chipciu, echipa fanion a oraşului nostru este o formaţie de podium, dar în Liga a IV-a.
La Eforie brăilenii nu au contat în atac în prima repriză şi orice minge aruncată în careul oaspeţilor a însemnat un real pericol pentru Mitrea. Gazdele în schimb au zburdat pe teren dar cu toate că şi-au creat două mari ocazii, la una dintre ele mingea a lovit bara porţii brăilene, iar la cea de-a doua Mitrea a avut un reflex salvator, la pauză tabela era neschimbată.
CF Brăila a evoluat la fel de modest şi în partea a doua a întâlnirii în timp ce gazdele au continuat să asalteze careul advers şi în minutul 62, Aneste a trimis mingea sub transversala porţii lui Mitrea şi partida era jucată.
Întrarea lui Chipciu a mai schimbat câte ceva în angrenajul ofensiv al oaspeţilor însă numai el singur, nu putea să întoarcă soarta partidei. Chipciu a dat însă o pasă pentru 1-1 lui Iosofache, numai că juniorul brăilean s-a bâlbâit în faţa porţii adverse, undeva pe la marginea careului mic, astfel că partida s-a încheiat cu victoria la limită a gazdelor.
Încet încet, ne apropiem şi de finalul celui de-al doilea sezon în care CF-ul nu reuşeşte să revină în Liga a II-a şi uite aşa zecile de miliarde, se irosesc pe apa sâmbetei, pentru că, să fie clar, cu o echipă formată numai din brăileni nici în secolul următor nu vom promova şi asta nu pentru că în Brăila nu sunt talente, ci din cauza managementului defectuos aplicat în trecut dar care, sub o altă formă, este continuat şi în prezent.

CF Brăila: Mitrea - Bosoi, Olenic, V. Nicolae, Necoară - Ilie, Pascu (Chipciu), Stănciulescu (Mândroasa), Iosofache - Pânzaru, Lupu.