Trei puncte muncite pentru HC Dunărea, în deplasare, la Rapid Bucureşti

• formaţia brăileană s-a impus cu 26-25 şi a bifat astfel cel de-al treilea succes în deplasare din acest campionat • marţi,  de la ora 18.15, HC Dunărea va juca în Polivalentă cu HC Zalău

Formaţia brăileană a reuşit să câştige la doar un gol diferenţă, dar meritat la Rapid Bucureşti, la capătul unui meci viu disputat, artizanele victoriei grupării de la Dunăre fiind Dzyiana Ilyina, Marija Shteriova şi Alina Vătu.

HC Dunărea a început foarte bine partida de la Bucureşti şi în minutul 4 avea un avantaj de trei goluri, 4-1, iar şase minute mai târziu declajul dintre echipa antrenată de Pera şi cea a lui Mărgulescu era de două lungimi, 6-4. Bucureştencele au echilibrat jocul şi, după o perioadă foarte bună de joc de 14 minute, au avut avantaj pe tabelă, ultimul din prima repriză fiind de doar un gol, 12-11. Finalul primei reprize a fost însă controlat de HC Dunărea. Echipa pregătită de Florentin Pera a marcat de trei ori prin Axinte şi Alina Vâtu de două ori şi, în minutul 29, conducea din nou cu două goluri avans, 14-12. Golghetera gazdelor, Alexandra Trifan, a înscris la ultima fază şi a stabilit scorul primului act al partidei, 14-13 pentru HC Dunărea.

Repriza secundă a fost la fel de echilibrată ca şi prima, niciuna dintre combatante nereuşind să se distanţeze decisiv pe tabela de marcaj. Elena Dache a reuşit o “dublă” şi şi-a adus din nou echipa în avantaj, iar la şapte minute de la reluare Rapidul conducea cu 18-16 însă formaţia vizitatoare a replicat prompt, a marcat prin Ilyina şi Vâtu şi a restabilit egalitatea. Rapid a mai condus o singură dată pe tabela de marcaj, 22-21, în minutul 49. Finalul de meci a fost foarte bine gestionat de echipa antrenată de Pera, iar după golurile semnate de Shutska şi Shteriova, HC Dunărea a preluat conducerea cu 24-22 în minutul 52. Rapidul a egalat după două goluri marcate de la 7 metri de Trifan însă Ilyna a înscris golul victoriei pentru gruparea de la Dunăre.

Marţi, de la ora 18.15, în etapa a 10-a a Ligii Florilor, formaţia brăileană va juca în Sala Polivalentă cu HC Zalău, iar după această rundă campionatul se întrerupe pentru a da posibilitate echipei naţionale să participe la Trofeul Carpaţi. O competiţie amicală de verificare în vederea Campionatul Mondial din Germania, programat în perioada 1-17 decembrie.

Pentru HC Dunărea au marcat: Dzyiana Ilyina 8 goluri, Marija Shteriova 7, Alina Vâtu 7, Diana Axinte 2, Iryna Shutska 1, Gabriella Szucs 1.