Trei medalii pentru LPS Brăila la naţionalele de atletism ale copiilor

• Darius Techiu a devenit vicecampion naţional la 90 m garduri • Alessia Ion şi ştafeta 4X100 m au cucerit medaliile de bronz

La Campionatul Naţional de atletism rezervat copiilor LPS Brăila a obţinut trei medalii, una de argint şi două de bronz. Vicecampion naţional la copii 3 a devenit Darius Techiu. Sportivul pregătit de profesorul Fănel Ionescu s-a clasat pe locul al doilea în proba de 90 m garduri. Tot la această categorie de vârstă, Alessia Ion, de la grupa profesoarei Luiza Gorceac, s-a clasat pe locul al treilea. Tot medalie de bronz a obţinut ştafeta 4X100 m plat formată din Lucian Sâmpetru, Stefano Streche, Darius Techiu, Răzvan Anghel, toţi cei menţionaţi fiind pregătiţi de profesorul Fănel Ionescu. La copii 2 Ana Anton s-a clasat pe poziţia a patra la 60 m garduri, Stefano Streche şi Alessia Ion au ocupat locul al cincilea la 90 şi, respectiv, 80 m garduri, şi tot la garduri, Lucian Sâmpetru şi Răzvan Angel au trecut linia de sosire pe poziţiile a şasea şi, respectiv, a opta. Tot pe opt a încheiat cursa şi cea de a doua ştafetă masculină  4X100 m plat de la LPS Brăila formată din Cosmin Condruz, David Sârbu, Damian Toma, Cosmin Moise.

“Rezultatele sunt bune. Puteam să obţinem mai multe medalii, însă la această categorie de vârstă sportivii încă nu au constanţă în rezultate. Oricum, concursul a fost benefic pentru ei, s-au acomodat cu atmosfera unei astfel de competiţii, au mai căpătat ceva experienţă competiţională”, a declarat profesoara Anilena Anton.