Trei medalii pentru Iulia Banaga la Internaţionalele de atletism ale României

• brăileanca a cucerit aurul la 4X100 m plat • Banaga s-a clasat pe locul al doilea la 100 şi 400 m garduri, realizând baremurile de participare la europenele din această vară

La cea mai importantă competiţie internaţională de atletism de pistă organizată în România, mai precis la “Internaţionalele Iolanda Balaş Soter”, ediţia a 64-a, care a avut loc la Cluj, spectacolul sportiv s-a ridicat la cote înalte din punct de vedere tehnic.

Singura atletă din Brăila care a concurat a fost Iulia Banaga, sportivă pregătită de profesorul Nicolae Iorga, iar rezultatele au ei au fost excepţionale, o medalie de aur la ştafetă şi două de argint în probe individuale, însă ceea ce a fost şi mai important a fost faptul că în probele în care a sosit pe locul secund, Banaga şi-a realizat baremurile pentru Campionatul European. Numai că, la Cluj, Iulia Banaga nu a reprezentat un club din Brăila ci pe CSM Oneşti.

Brăileanca a cucerit aurul în proba de ştafetă 4x100 m plat, iar la 100 m garduri, distanţă alergată în 14:02 secunde şi la 400 m garduri, distanţă alergată în 60:05  secunde, a cucerit medaliile de argint.